Abp Jurkovič: sprawiedliwość ludzka jest zawodna, a kara śmierci nieodwracalna

Abp Jurkovič: sprawiedliwość ludzka jest zawodna, a kara śmierci nieodwracalna
fot. depositphotos.com
KAI / sz

10 października obchodzony był Światowy Dzień przeciw Karze Śmierci. Coraz więcej krajów rezygnuje z egzekucji, choć w niektórych państwach zachodnich pojawia się coraz większa dyskusja nad jej przywróceniem. „Wizja Ewangelii to nienaruszalność życia” – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Według Amnesty International, tegoroczne dane pokazują ciągłą tendencję niektórych państw do częstego wykonywania ostatecznego wymiaru kary. Dane organizacji wymieniają Chiny, Iran, Arabię Saudyjską, Irak i Egipt, które kontynuują swoją politykę egzekucyjną, nie podając nawet oficjalnie liczb, które, według Amnesty, mogą być liczone w tysiącach rocznie, zwłaszcza w Chinach, które wraz z Białorusią, Wietnamem i Koreą Północną klasyfikują te dane jako tajemnicę państwową. Stany Zjednoczone, które w 2019 roku odnotowały najniższy poziom egzekucji od 10 lat, wznowiły wykonywanie kary śmierci na szczeblu federalnym w czerwcu ubiegłego roku.

DEON.PL POLECA




Papież Franciszek w swojej ostatniej encyklice „Fratelli tutti” nazywa karę śmierci fałszywą odpowiedzią społeczeństwa, która wcale nie rozwiązuje problemów. Dla abp. Ivana Jurkoviča, Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie, „sprawiedliwość ludzka jest zawodna, a kara śmierci nieodwracalna”.

„Samo w sobie jest to całkowicie jasne dla każdego, a zwłaszcza dla młodych ludzi, że zabicie człowieka, abstrahując z jakiego powodu, i pomimo zdolności i chęci wielu zabójców do poprawy swojego życia, jest czymś całkowicie poza ich logiką powrót do normalnego życia – powiedział abp Jurkovič. - Wszystkie konwencje, wszystkie dyskursy na ten temat upadają, kiedy widzisz osobę cierpiącą, która jest w tak niewyobrażalnej sytuacji, gdzie wszyscy go nienawidzą. Myślę, że okrucieństwo kary śmierci jest zawsze ukryte. Żyje z nami, może być zatwierdzona ustawowo, ale i tak jest to dla nas zbyt straszne, by patrzeć na egzekucję. Ta straszna kara jest nam przedstawiana w okrojony, ukryty sposób i być może właśnie to sprawia, że nie oceniamy tego faktu tak, jak powinien być oceniany: negatywnie”.

Jako Kościół musimy patrzeć na Ewangelię, a Dobra Nowina nie daję żadnego argumentu zwolennikowi kary śmierci – podkreślił watykański dyplomata. Ewangelia nadaje kierunek, Kościół w niej wzrasta, rozwija się, buduje moralność i wizję świata. „Dlatego jestem przekonany, a także my musimy być przekonani o ewangelicznej nienaruszalności ludzkiego życia. Musimy szerzyć to przekonanie, które jest wizją Ewangelii. Jest to zasada, która musi być prawnie potwierdzona i chroniona” – dodał abp Jurkovič.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Jurkovič: sprawiedliwość ludzka jest zawodna, a kara śmierci nieodwracalna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.