Abp Michalik dziękuje za 23 lata pracy w archidiecezji przemyskiej

(fot. Wydawnictwo WAM)
KAI / mc

W liście do diecezjan abp Józef Michalik dziękuje za 23 lata współpracy, w czasie gdy pełnił on funkcję ordynariusza archidiecezji przemyskiej. Nowemu metropolicie życzy "takiej, a nawet jeszcze większej życzliwości i pomocy", jakiej sam doznawał.

"Jest synem naszej ziemi i przez całe kapłańskie życie dzielił trud odpowiedzialności za przekaz wiary i zbawienie powierzonych nam ludzi" - tak pisze o swoim następcy abp Józef Michalik. "Nowy Arcybiskup nie potrzebuje naszych pochwał, bo jego dotychczasowe życie, jego gorliwość pielgrzymia i pasterska same mówią za siebie, ale Arcybiskup Adam będzie potrzebował naszej aktywnej przed Bogiem i przed ludźmi obecności. Ofiarujmy ją w każdej sprawie i w każdy czas" - zachęca były metropolita przemyski.
Swoje słowa podziękowania abp senior kieruje do pozostałych biskupów przemyskich, księży, zakonników i zakonnic oraz pracowników instytucji diecezjalnych. Wskazuje, że wiele inicjatyw duszpasterskich mogło wydawać się niektórym ludziom niezrozumiałymi, ale nie odstawały one "ani na krok od wierności Kościołowi". Poza tym - jak pisze abp Michalik - "na wielu polach nie daliśmy się wyprzedzić w gorliwości, co nie znaczy wcale, że nie moglibyśmy uczynić więcej, bo chrześcijańska miłość do Boga i do ludzi nie ma granic".
Były metropolita przemyski zachęca, aby nie ustawać w pogłębianiu odpowiedzialności za formację dzieci i młodzieży oraz aby kontynuować gorliwość w uruchamianiu żywej pobożności i wiary diecezjan. Wskazuje tu, że konkretną pomocą będą działające w parafiach grupy duszpasterskie i modlitewne.
"Przez lata całe byłem dumny z tych naszych starszych i młodszych Kapłanów, którzy potrafili dokonać tak wiele na poszczególnych polach pracy. Zaufali ludziom a ludzie zaufali im, dzięki czemu nawet w małych parafiach czy wioskach wybudowano nowe kościoły, powołano Akcję Katolicką i stowarzyszenia katolickie, powstały nowe Róże Żywego Różańca i tyle innych inicjatyw" - pisze abp Michalik.
Jego zdaniem "szczególnie pięknym świadectwem pracy z młodzieżą i to budzącym nadzieję na przyszłość", są coroczne rekolekcje wakacyjne, obejmujące kilka tysięcy dzieci i młodzieży, a także nasze diecezjalne dni młodych, koła Caritas i inne inicjatywy, które są możliwe dzięki całorocznej pracy księży, sióstr i katechetów świeckich.
Były metropolita przemyski pisze również, że "mimo osobistego dystansu do zewnętrznej polityki i poszczególnych partii", z instytucjami państwowymi i samorządowymi, przez wszystkie lata darzyli się wzajemnym szacunkiem, mimo, że ich przedstawiciele często należeli do różnych orientacji politycznych. "Nie mogło być inaczej, skoro jesteśmy dziećmi tej samej, od 1050 lat chrześcijańskiej Ojczyzny i skoro zostaliśmy ochrzczeni tym samym chrztem" - pisze.
Abp Michalik podkreśla, że sprawy Kościoła i Ojczyzny zawsze powinny leżeć ludziom na sercu, bo "siłę i dobrobyt Ojczystego kraju tworzą ludzie zdrowi moralnie, mądrzy i uczciwi, a nawet największe bogactwa roztrwonią korupcje, zaś najpotężniejsze siły zniweczą podziały, egoizmy i zdrady".
"Los naszej Ojczyzny zawsze był związany z losem Kościoła, a niewola Polski pogrążała w kolejne trudności Kościół i osłabiała moralność. Życia osobistego, polityki czy pracy społecznej nigdy nie wolno odłączać od moralności, bo silny moralnie naród to silny wiarą Kościół żywych ludzi" - wskazuje hierarcha.
Na koniec swojego listu abp senior przeprasza wszystkich, którym nie dał dobrego przykładu, zgorszył lub sprawił przykrość. "Chciałbym czas, który mi Pan Bóg jeszcze zechce ofiarować, poświęcić na wynagrodzenie Bogu i ludziom niedostatków i grzechów mojego kapłańskiego posługiwania" - pisze abp Michalik, dodając, że jako biskup emeryt będzie chciał "być przydatny przez modlitwę i drugorzędne posługi".
Abp Józef Michalik 20 kwietnia br. skończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny określony prawem kanonicznym. 30 kwietnia Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję papieża Franciszka, że nowym metropolitą przemyskim zostanie dotychczasowy biskup pomocniczy tej diecezji Adam Szal. Kanoniczne objęcie funkcji odbyło się 11 maja, a ingres do archikatedry w Przemyślu zaplanowano na 21 maja na godz. 10.00.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Michalik dziękuje za 23 lata pracy w archidiecezji przemyskiej
Komentarze (1)
MC
Maurycy Ciamciara
16 maja 2016, 14:38
No, że jakoś BAZYLI jeszcze nie napisał żadnego komentarz???