Abp. Migliore o handlu narkotykami i rozbrojeniu

Obserwator Watykanu przy ONZ Abp Celestino Migliore (fot. holyseemission.org)
Radio Watykańskie / se

Narkomania nadal jest przeszkodą dla jednostek, społeczności i narodów w osiągnięciu gospodarczego, politycznego i społecznego rozwoju – powiedział abp Celestino Migliore, zabierając 8 października głos na odbywającej się w Nowym Jorku sesji ONZ.

Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy spadek produkcji i zażywania narkotyków w ciągu ostatnich lat, to jednak zjawisko to w dalszym ciągu wpływa na wszystkie regiony świata i stało się poważnym problemem. Dyplomata watykański wyraził uznanie dla prac Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

„Narkomania dotyka ludzi o każdym statusie społecznym i ekonomicznym. Od ubogiego rolnika z rozdartych wojną terenów aż do osób zamożnych z dużych metropolii, żyjących w dostatku. Nadużywanie narkotyków jest źródłem zysków, finansową, emocjonalną, psychiczną ucieczką, wyniszczającą zarówno pojedyncze osoby, jak i ich rodziny. Kraje rozwijające się i ludność dotknięta ubóstwem są szczególnie narażone na niszczycielskie skutki handlu narkotykami, ponieważ są one łatwym miejscem zakupu lub niedrogiej uprawy służących do ich produkcji roślin” – podkreślił abp Migliore. – ONZ i jego wyspecjalizowane agendy mają decydujące znaczenie w kontroli i zwalczaniu tego procederu. Konieczne jest głębsze uzdolnienie państw członkowskich do przeciwdziałania handlowi narkotyków, przestępczości i terroryzmowi – powiedział watykański dyplomata.

DEON.PL POLECA

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej zabrał też głos w czasie innej debaty zgromadzenia ogólnego, a mianowicie na temat rozbrojenia i bezpieczeństwa międzynarodowego. Podkreślił on, że zwyczajni ludzi oczekują od polityków i dyplomatów konkretnych rezultatów dotyczących życia codziennego. Chcą, aby edukacja, pożywienie, opieka zdrowotna i czysta woda stały się wreszcie łatwiej dostępne niż broń. Tymczasem pomimo zapewnień i obietnic wydatki na zbrojenia stale rosną. Na przestrzeni minionego roku wzrosły o 4 proc. i wynoszą obecnie niemal 1,5 biliona dolarów.

Watykański dyplomata zauważył, że przemysł zbrojny jest też objęty zjawiskiem globalizacji. Stąd potrzeba skuteczniejszej ogólnoświatowej kontroli produkcji i handlu bronią. Abp Migliore zaznaczył też, że postulowane dziś rozbrojenie nie może się odbić negatywnie na bezpieczeństwie międzynarodowym. Aby temu zapobiec niezbędne jest rozwijanie multilateralizmu – podkreślił na forum zgromadzenia ogólnego stały obserwator Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp. Migliore o handlu narkotykami i rozbrojeniu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.