Abp Muszyński o reelekcji Donalda Tuska

(fot. youtube.com)
KAI / ml

Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej to przejaw zaufania, jakim darzą go przywódcy państw unijnych - mówi w rozmowie z KAI abp Henryk Muszyński.

Prymas senior komentuje wynik przeprowadzonego dziś w Brukseli głosowania, w którym poparcia dla polskiego polityka udzielili przedstawiciele wszystkich państw, z wyjątkiem Polski.
Zdaniem abp Henryka Muszyńskiego stosunek głosów, pokazuje, że wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej jest przejawem dużego zaufania, jakim przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej darzą polskiego polityka. - Planowanie i kierowanie gremium 28 europejskich państw, z którego każdego interesy są przeciwstawne, nie jest proste. W wielu obszarach Donald Tusk pokazał, że porozumienie jest możliwe - ocenił dotychczasową działalność szefa Rady Europejskiej.
- Podczas głosowania obserwowaliśmy solidarność Europy przeciwko stanowisku polskiego rządu. Choć wyraźnie stanowisko naszego rządu jest dziś w Unii odosobnione, jednak nie oznacza to odosobnienia Polski i Polaków - stwierdził prymas senior.
Zapytany o to, czy polski rząd powinien dążyć do większej integracji, czy uniezależnienia się od organów unijnych, abp Muszyński zwraca uwagę, że przede wszystkim powinniśmy pamiętać jakie względem Europy podpisywaliśmy zobowiązania i zastanowić się, w jaki sposób je wypełniamy. Hierarcha zwrócił uwagę, że Unia Europejska przeżywa kryzys, a zadaniem Polski jest budowanie i podtrzymywanie wspólnoty, a nie jej utrudnianie. - Nikt nie może kwestionować tego, co jest teraz dobrem dla naszego kraju - zwraca uwagę abp Muszyński.
- Możemy się różnić w poglądach, ale na arenie międzynarodowej powinniśmy być solidarni i zabiegać o dobro Polski, nawet, kiedy inaczej je widzimy - powiedział w rozmowie z KAI prymas senior.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Muszyński o reelekcji Donalda Tuska
Komentarze (28)
B
Bronisław
12 marca 2017, 18:38
Polskim politykiem proponowanym był Pan J.Sariusz Wolski.Zrzucają Polsce łamanie demokracji.Tu mieliśmy wzorcowy wybór.:)
E
Ewcia
11 marca 2017, 11:48
Ja nie słucham biskupów. Opieram się na własnym rozsądku i na faktach, dzięki temu spokojnie żyję. Nie ukrywajmy, że czapeczkowi to banda zakłamanych *** siedzących w różnych skomplikowanych układach polityczno - komunistycznych. Będą gadać jak im zagrają. Nie mają oni nic wspólnego z Bogiem, którego podobno wyznają.
T
Thomas
11 marca 2017, 07:27
no to jak muszynski taki bohater to nich rzuci klatwe ,czy exkomunike -nie bardzo wiem jak to w ich jezyku sie nazywa-na tego polskiego szkodnika kurdupla i ta bande oszolomow,i niech spowoduje ze lechu zostanie usuniety z towarzystwa ktore na to sobie zasluzyly i.t.d-to wtedy mozna napisac Pan Muszynski!
T
Thomas
11 marca 2017, 07:22
no nareszcie jeden rozsadny glos z tego wrednie zachowujacego sie kosciola,nota bene nikomu niepotrzebnego bo zeby porozmawiac z bogiem to posrednik -i to taki jest zbedny(rydzyk i pedofile,i nieudaczniki zyciowe i.t.d)
A
Anna
10 marca 2017, 21:57
Piękne słowa i bardzo mądre.
A
Anna
10 marca 2017, 21:57
Piękne słowa i bardzo mądre.
T
Teresa
10 marca 2017, 16:32
Bardzo madrze abp Henryk Muszynski odpowiedział ,że- Możemy sie róznic poglądami ale na arenie międzynarodowej  powinniśmy być solidarni i zabiegać o dobro POLSKI.Nasz rzad rąbie we własne gniazdo WSTYD I HABA.
WDR .
10 marca 2017, 21:36
Widzieliśmy jak PO i Tusk rąbali we własne gniazdo przez ostatnie 1,5 roku. Takie bajeczki o złym PiSie dobre są na marszach KODu.
P
pawel.majsterek
10 marca 2017, 13:32
Kościół w postaci hierarchów zawsze był z wygranymi nieważne w jaki sposób i z kim i co ten ktoś robi , stąd zmienia zdanie biegunowo w tępie postwyborczym .....  od reszty konkluzji się powstrzymam 
10 marca 2017, 11:32
Rząd PiS nie od dzisiaj działa na szkodę Polaków. Dotychczas zbiera "fanty" czyli przejmuje władzę nad wszystkim i nad wszystkimi w tym nad TK, Sądami, prokuraturą. Niszczy niezależność samorządów. Niszczy demokrację. Jast na tyle durny, że myśli że nikt tego nie zauważa. Tymczasem "zadaniem Polski jest budowanie i podtrzymywanie wspólnoty, a nie jej utrudnianie."
LK
Luldwik Kamiński
10 marca 2017, 11:07
Cytując :"....Choć wyraźnie stanowisko naszego rządu jest dziś w Unii odosobnione, jednak nie oznacza to odosobnienia Polski i Polaków - stwierdził prymas senior..."to zwracam uwagę że to nie  Polska i Polacy zostali odosobnieni od reszty Europy ale rząd PiS-u z J.Kacczyńskim i jego tumfackimi doznali sromotnej porażki - a koniec ich rzadów jest coraz bliższy. Europa jerst z nami o ceńmy sobie tę tak powszechną solidarność społóeczeństw naszego k,ontynentu.
WS
Werset Skryba
10 marca 2017, 10:27
Stosunek Jezusa do polityki. Jezus nie mieszał się do polityki - JEZUS postąpił tak co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze, znał pogląd swego Ojca na niezależność ludzi, w tym na  ich samodzielne rządy. Po drugie, był świadomy, że istnieją potężne, niewidzialne siły, które udaremniają nawet  najszlachetniejsze wysiłki człowieczych władców. Po trzecie, wiedział, że Bóg chce ustanowić nad całą ziemią niebiański  rząd. Jezus trzymał się z dala od polityki, był świadomy, iż w wyznaczonym czasie Bóg  ustanowi nad ziemią niebiański rząd. W Biblii nazwano go Królestwem Bożym;  był to główny temat nauk Jezusa  (Łukasza  4:43) Lecz on im rzekł: „Również innym miastom muszę oznajmiać dobrą nowinę o królestwie Bożym, gdyż po to zostałem  posłany”.  Jana 17:16: „Nie są częścią świata, jak i ja  nie jestem częścią świata”. Jana 6:15: „Jezus zaś, wiedząc, iż  chcą przyjść i go porwać, żeby go uczynić królem, oddalił się znowu na górę sam jeden'. Później powiedział do rzymskiego namiestnika: „Moje królestwo nie jest częścią tego świata. Gdyby moje królestwo było częścią tego świata, moi słudzy walczyliby, żebym nie został wydany Żydom. Ale przecież moje królestwo nie jest stąd” (Jana 18:36).Jak. 4:4: „Cudzołożnice, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? Kto więc chce być przyjacielem świata, czyni siebie nieprzyjacielem Boga”.  (1 Jana 5:19) Wiemy, że pochodzimy od Boga, lecz cały świat podlega mocy niegodziwca. http://www.jw.org/pl  
T
Thomas
11 marca 2017, 07:32
no ale byl rewolucjonista,ktory chcial obalic uwczesny porzadek i za to poniosl kare(wtedy sluszna)a ludzie zrobili z tego religie-i to wszystko!
11 marca 2017, 19:14
Tylko o ile pamiętam ojciec Jezusa był cieślą nie politykiem… :>
G
Grażyna
10 marca 2017, 09:36
A  to ciekawa  retoryka. Jak  koscioł wypowiada się po stronie  PiSu   to dobrze  i  ma prawo ,jak go gani,   to nie  wolno mu  zajmować się polityką.Cieszę  się, bo coraz  więcej  duchownych  dostrzega  to  zło jakie  czyni  Polsce  Kaczyński   i jego  rząd. Proszę swoje  uwagi kierować  do ojca  Rydzyka i innym mu  podobnych popleczników   Kaczyńskiego 
WDR .
10 marca 2017, 01:15
@jaromir Nie mogę się zgodzić z KOD-PO-SLDowską lewacką retoryką rodem z Gazety Wyborczej. Księża mają prawo wypowiadać się o polityce, bo także są obywatelami. Nie ma przecież obowiązku zgadzać się z poglądami kapłana, do tego wypowiadający naraża się na kontre. Oczywiście kapłan jest od walki o dusze grzeszników. Tej części nie neguje.
B
Bernarda
11 marca 2017, 00:04
Nie zapominaj że duchowni KK to Watykaniści ja mam wątpliwości o czyje dobro im chodzi Polski czy Watykanu.Obecnie według konkordatu mamy obce państwo na terenie Polski , gdyby po złożeniu ślubów przysięgali na wierność Polsce to w tedy tak mogą mieć poglądy .
J
Jarosław
10 marca 2017, 00:36
Prymas senior niechaj zajmie się modlitwami a nie politykowaniem .każdy w tym kraju powinien znać swoje miejsce .Kapłan jest od walki o dusze grzeszników i moditwy .A polityk od politykowania. Nie można służyć dwum Panom równocześnie.
10 marca 2017, 11:25
Powiedz to panu Rydzykowi. 
T
Thomas
11 marca 2017, 07:33
wlasnie!!!
Oriana Bianka
9 marca 2017, 21:42
Bardzo mądra, wyważona wypowiedź.
EW
Ewa Wiśniewska
10 marca 2017, 00:01
Bo i kapłan mądry, wyważony
9 marca 2017, 20:57
Jak to się dzieje, że kościelny hierarcha trafnie i poprawnie ocenia sytuację, a partyjno-państwowa wierchuszka z Jarosławem Kaczyńskim na czele błądzi w oparach absurdu, paranoi i kompletnie fałszywej ocenie rzeczywistości. 
EW
Ewa Wiśniewska
9 marca 2017, 23:33
Bo mamy jeszcze wielu mądrych księży, jeśli ich zabraknie - to kościoły opustoszeją. Głośno krzyczą tylko ci, co mają najmniej do powiedzenia.
DP
Danuta Pawłowska
9 marca 2017, 20:43
Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej to przejaw lekceważenia Rządu Polskiego przez UE!
Lucjan Drobosz
9 marca 2017, 21:42
Czyli, że ... nie mieli wybrać? Czy tak?
EW
Ewa Wiśniewska
9 marca 2017, 23:39
A może to Rząd Polski lekceważy całą resztę Europy?  Geniusz jednego człowieka, który podzielił polaków, podzielił nasz kościół ( o zgrozo), teraz dzieli Europę.Tacy "geniusze" juz w historii byli...
WDR .
10 marca 2017, 01:19
Polaków i Kościół wielką. Rząd polski małymi.