Abp Paetz nie został pochowany w katedrze, tylko na cmentarzu parafialnym

(fot. twitter.com/PiotrJaskowiak)
KAI / df

Miejscem pochówku abp. Juliusza Paetza stał się cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce – poinformował abp Stanisław Gądecki. „Jestem przekonany, że sytuacja, w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego” – podkreślił metropolita poznański.

„W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu” – powiedział dziś podczas briefingu w Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita poznański przypomniał kilka faktów dotyczących zmarłego abp. Paetza, działania komisji dla zbadania wiarygodności oskarżeń kierowaną przez abp. Antoniego Stankiewicza, zalecenia kard. Giovanniego Battisty Re i kard. Tarcisio Bertone odnośnie życia w odosobnieniu i modlitwie.

Pogrzeb śp. abp Paetza poprzedziła Msza św. w katedrze poznańskiej.

Publikujemy tekst oświadczenia, jakie metropolita poznański wypowiedział podczas dzisiejszego briefingu w Poznaniu:

„W związku ze śmiercią ks. abp. Juliusza Paetza pragnę podkreślić kilka faktów z przeszłości i – za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zwrócić się do wszystkich z krótkim przesłaniem:

2001 – komisja kierowana przez abp. Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej,

2002 – św. Jan Paweł II przyjął dymisję abp. Juliusza Paetza,

2002 – kard. Giovanni Battista Re zalecił, aby abp senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym,

2002 – św. Jan Paweł II potwierdził tę decyzję,

2013 – kard. Tarcisio Bertone zachęcił abp. seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy, wezwanie to zostało powtórzone przez nuncjusza Celestino Migliore w 2016 r.

Dzisiaj rano miała miejsce Msza św. pogrzebowa w katedrze poznańskiej, miejscem pochówku abp. seniora będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce.

W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu.

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Paetz nie został pochowany w katedrze, tylko na cmentarzu parafialnym
Komentarze (4)
EK
Ewa Kowalska
19 listopada 2019, 20:56
Idąc dalej tym torem, należałoby oczyścić podziemia wszystkich kościołów w Europie... Bo w życiorysach wielu z osób tam pochowanych znajdą się równie karygodne czyny.
AP
~Adam Pierwszy
19 listopada 2019, 02:55
Dopóki z kościoła nie zostaną usunięte prochy Adamowicza Kościół się nie oczyści! Zatwardziały publiczny zwolennik aborcji i in vitro nie powinien być pochowany w świątyni. Co na to ks. Daniel Wachowiak? Czy będzie tak samo miłościwy jak kard. Nycz wobec HGW, która ma na swoim sumieniu wiele krzywdy ludzkiej - iluż starszych ludzi przez nią wylądowało na bruku! To nieistotne? Papież Franciszek mówi coś zupełnie innego.
PN
~Paweł Nowakowski
18 listopada 2019, 18:44
Słowa abp. Gądeckiego sugerujące, że teraz (wreszcie) problem został rozwiązany obnaża tylko "cnotę humanitas" tegoż biskupa..., nie wspomnę o kazaniu w katedrze... Trzeba i na te wydarzenia spojrzeć z innej perspektywy- dla wielu, także biskupów fakt istnienia abp. Paetza był wyrzutem sumienia. Teraz nie ma go, ale ludzka pamięć o jakości człowieczeństwa, 0 chrześcijaństwie nie wspomnę, jest poziom niżej...
KP
Key Pi
18 listopada 2019, 13:27
Ufff. To dobrze. Niech spoczywa w Pokoju.