Abp Polak: Ruchy katolickie bogactwem Kościoła
(fot. wikipedia.org)
Jesteście bogactwem Kościoła - tak o roli ruchów i stowarzyszeń katolickich mówił w Tarnowie abp Wojciech Polak, prymas Polski. Msza św. w katedrze rozpoczęła Forum, połączone z obchodami 20-lecia Akcji Katolickiej.
W homilii metropolita gnieźnieński powiedział, że w wypełnianiu chrześcijańskiego posłannictwa zasadniczym ukierunkowaniem i fundamentem są jedność w Chrystusie, służba i świadectwo.
- Bronić się musimy przed pokusą rywalizacji między nami, przed duchem sporu, przed przyjmowaniem postawy koczowników, luźno powiązanych z innymi. Pamiętajmy, że tylko świadectwo wspólnot braterskich i pojednanych jest tym światłem, które przyciąga - dodał.
Prymas podkreślił, że istotą chrześcijańskiej obecności i świadectwa jest postawa służby. "W ten sposób też wychodzimy poza ciasne ramy naszych wspólnot, kierując się ku tym, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy i naszego wsparcia. Nie służymy więc sobie samym i nie jesteśmy dla samych siebie. Jesteśmy dla innych" - podkreślił abp Polak.
Przypomniał, że wszystkie ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia są wezwane, by iść i dawać świadectwo o Ewangelii. "Nie wolno nam czekać. Nie wolno tkwić jedynie w tym, co nam dobrze znane i w czym czujemy się tak naprawdę bezpieczni. Nie wolno usprawiedliwiać się w ten sposób i z jakąś trwogą troszczyć się tylko o to, co mamy. Chrystusa trzeba nam głosić przez świadectwo" - mówił arcybiskup, cytując papieża Franciszka.
Prymas Polski przywiózł do Tarnowa relikwie św. Wojciecha - patrona Akcji Katolickiej. Ich kustoszem będzie asystent diecezjalny AK.
W diecezji tarnowskiej istnieje 187 Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, w których zrzeszonych jest około 4 tys. członków. Działacze AK angażują się w życie parafii, zabierają głos w ważnych sprawach publicznych, uczestniczą w kongresach, debatach a także w licznych pielgrzymkach.
Po Mszy w Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie rozpoczęło się Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich pod hasłem "Abyście szli i owoc przynosili".
"Te 20 lat pokazało, że jesteśmy potrzebni" - powiedziała KAI Bożena Kwitowska, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. "Dziś trzeba bronić wartości i tożsamości narodu, bo niedługo będzie czas zetknięcia się z innymi kulturami i wyznaniami. Musimy mieć silne pouczycie tożsamości chrześcijańskiej" - uważa Kwitowska.
Witając uczestników Forum, biskup tarnowski Andrzej Jeż przypomniał, że badania prowadzone wśród katolików świeckich pokazują, że około 80 proc. identyfikuje się ze swoją parafią. Z tego jedynie 4-5 proc. na stałe jest zaangażowanych w życie swojej wspólnoty, a około 30 proc. robi to okazjonalnie.
"Wskaźniki te pokazują, że w Kościele w Polsce mamy ciągle zakorzeniony model oparty przede wszystkim na działalności osób duchownych. W przeszłości taka sytuacja miała swoje podłoże m.in. w realiach systemu komunistycznego. Kościół niejednokrotnie pełnił wtedy rolę obronnego bastionu, a osoby duchowne tarczy ochronnej dla świeckich. Dzisiaj sytuacja się odwróciła i bardzo potrzeba, aby to właśnie katolicy świeccy byli tarczą ochronną dla działań Kościoła hierarchicznego" - powiedział biskup.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej dodał, że duchowni potrzebują wsparcia i współpracy ze strony świeckich katolików, którzy też z większą łatwością poruszają się wśród świata i spraw doczesnych. "Dlatego też Ruchy i Stowarzyszenia Katolickie stanowią prawdziwe bogactwo Kościoła i jego siłę" - podkreślił.
W kontekście zmian, jakie się dokonują w naszym społeczeństwie, do najważniejszych zadań jakie stoją przed ruchami bp Jeż zalicza troskę o ochronę rodziny, jej właściwego obrazu i funkcji wychowawczej. "Do tego dochodzi konieczność ochrony dzieci przed wszelkimi formami przemocy, demoralizacji, okrucieństwa czy pornografii - dodał biskup.
Do 16.00 goście i prelegenci będą mówić o działalności Akcji Katolickiej na przestrzeni dwudziestu lat. Zastanawiają się także jaka jest kondycja i rola organizacji katolickich. Podczas Forum będą także wykłady poświęcone rodzinie i świadectwa.
W Forum uczestniczy ok. 600 osób.
"Podczas Forum pogłębiamy nasze rozumienie chrześcijaństwa, Kościoła, Akcji Katolickiej. Bardzo się cieszymy, że nasze świętowanie przeżywamy wraz z reprezentantami z innych ruchów i stowarzyszeń, którzy przyjechali z całej diecezji. Łączymy się także duchowo z trwającym w Rzymie Synodem Biskupów, poświęconym rodzinie"-podkreśla ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny AK.
Materialnym wymiarem jubileuszu 20-lecia Akcji Katolickiej jest fundacja stacji Drogi Krzyżowej w Kazachstanie. Pracuje tam jeden z tarnowskich kapłanów, ks. Piotr Kluza, który buduje kościół. Na ten jubileuszowy dar składały się wszystkie Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej naszej diecezji.
W obecnym roku przypada 20. rocznica reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce jak i w diecezji tarnowskiej. Dnia 8 września 1995 roku ówczesny Biskup Tarnowski Józef Życiński powołał na nowo Akcję Katolicką, która przed II wojną światową bardzo prężnie działała na terenie diecezji.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł