Abp Skworc: Kościół zyskuje wiarygodność dzięki świadectwu działania

(fot. episkopat.pl)
KAI / ml

Słowa te zaczerpnięte z encykliki "Centesimus annus" zacytował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Eucharystii rozpoczynającej sympozjum duszpasterskie "Wyzwania duszpasterskie diecezji sandomierskiej". Sprawowano ją w kościele seminaryjnym św. Michała w Sandomierzu.

Metropolita katowicki przypomniał, że właśnie mija 200 rocznica utworzenia diecezji sandomierskiej, którą papież Pius VII wydzielił z terenu diecezji krakowskiej. - Kościół tutejszy zachowywał pamięć o duchowym dziedzictwie, które niejako otrzymał w wianie od Kościoła krakowskiego - mówił abp Skworc.

DEON.PL POLECA

Nawiązując do odczytanej liturgii słowa pytał: "Czyż czytane dziś słowo Boże nie jest wezwaniem dla nas, byśmy refleksją teologiczną inspirowali chrześcijański, duszpasterski czyn?" Odnosząc się do duchowego dziedzictwa diecezji sandomierskiej, przywołał św. Stanisława oraz św. Jana Kantego. - Święci uczą nas, że dzieła ewangelizacji nie można sprowadzać do poziomu komunikacji słownej (…). Święci prastarego Krakowa uczą tej samej drogi, wszak czynili z caritas narzędzie ewangelizacji - dodał.

Nawiązując do idei synodalności przypomniał, że "zrodziła się ona w pierwszych wiekach chrześcijaństwa". - "Kościół i synod są synonimami", to wyrażenie św. Jana Chryzostoma przypomniał papież Franciszek i przedstawił synodalność "jako konstytutywny wymiar Kościoła" oraz zachęcił, by odczytywać i pojmować w tym świetle "samą posługę hierarchiczną" - mówił abp Skworc.

Odnosząc się do nauczania papieża Franciszka przypomniał, że idea synodalności to zbieżność "«dynamizmu słuchania», który wychodząc od ludu Bożego, przechodzi przez pasterzy i znajduje swój punkt kulminacyjny w biskupie Rzymu". - Wyrażam nadzieję, że w czasie naszego spotkania zaistnieje dynamizm przemawiania i słuchania, a syntezą będzie dynamizm przesłania (synodalne dokumenty) o aktualności i żywotności dobrej nowiny, przez którą Duch Święty odnawia oblicze ziemi i Kościoła, rozumianego w duchu Vaticanum II jako communio: wspólnota z Bogiem i bliźnimi - mówił.

Zwracając się do zebranych w sandomierskiej świątyni życzył im, aby "budowali na pięknej tradycji i szukali nowych rozwiązań w czasach, kiedy potrzebujemy sprzymierzeńców i sojuszników". - Nie szukajmy ich daleko; oni są blisko nas w naszych parafialnych wspólnotach, to wierni świeccy angażujący się coraz bardziej w misję Kościoła w swoich parafiach i miejscowościach - mówił.

- Czas III Synodu waszej diecezji daje okazje, by czynić rachunek sumienia, spojrzeć wstecz, spotkać się z pokorą z ludzkim obliczem Kościoła. Otrzymaliście szansę poznania, jakie należy wprowadzić korekty i jak przyjąć nowe impulsy, płynące za znaków czasu, tym bardziej, że zewnętrzna, społeczna postać Kościoła jest zmienna! - powiedział.

Obecnie trwa drugi etap III Synodu Diecezji sandomierskiej. Trwają prace nad dokumentem roboczym Synodu. Są także w opracowaniu katechezy na temat Synodu. Kolejną formą popularyzacji prac synodalnych mają być organizowane we wszystkich parafiach "Niedziele synodalne". Ich celem jest modlitwa w intencji synodu oraz przybliżanie problematyki Kościoła powszechnego, Kościoła lokalnego oraz samego zgromadzenia synodalnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: Kościół zyskuje wiarygodność dzięki świadectwu działania
Komentarze (1)
Ewa Zawadzka
20 października 2018, 17:33
Niestety ta wiarygodność jest obecnie na bardzo niskim poziomie.