Abp Tomasi: Stolica Apostolska zwalcza tortury

(fot. EPA/SALVATORE DI NOLFI)
KAI / psd

Stolica Apostolska jest zaangażowana w zwalczanie tortur w obronie nienaruszalnych praw osoby ludzkiej - oświadczył abp Silvano Tomasi. Przemawiał on w Genewie podczas sesji Komitetu Przeciw Torturom, który nadzoruje realizację Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zakazu Stosowania Tortur z 1984 r.

Została ona w 2002 r. podpisana także przez Stolicę Apostolską, która uważa ją za ważne narzędzie w "zwalczaniu czynów, będących poważnym przestęstwem przeciwko godności człowieka". Przywołując "deklarację interpretującą", ogłoszoną przy przystąpieniu do Konwencji, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w genewskiej siedzibie ONZ wskazał, że Konwencja obowiązuje na terenie Państwa Watykańskiego.

Jednocześnie za błędne uznał potoczne utożsamianie Stolicy Apostolskiej z całym Kościołem. Wyjaśnił, że nie sprawuje ona jurysdykcji nad każdym członkiem Kościoła katolickiego. Osoby takie "mieszkające w konkretnym państwie podlegają jurysdykcji uprwanionych władz tego państwa" - zaznaczył abp Tomasi. Dodał, że Stolica Apostolska ma taką władzę jedynie nad mieszkańcami Państwa Watykańskiego.

"Szanując zasady autonomii i suwerenności państw" Stolica Apostolska podkreśla, że władze państwowe są kompetentne do wymierzania sprawiedliwości osobom, które doupuściły się przestępstw i nadużyć na obszarze ich jurysdykcji. Każda osoba, "bez względu na przynależność do instytucji katolickiej", podlega władzy państwowej - przypomniał abp Tomasi.

Odnosząc się - bez nazywania ich po imieniu - do zamiarów oskarżenia Stolicy Apostolskiej na forum Komitetu o niezwalczanie przypadków pedofilii w Kościele, watykański dyplomata wyraził przekonanie, że próba wprowadzenia do dyskusji tematów, którymi Konwencja się nie zajmuje, sprzeciwia się "pierwotnemu celowi" tego dokumentu i sprawia, że prace tego gremium "są nie tylko nieskuteczne, ale nawet kontrproduktywne".

Abp Tomasi zapewnił, że Stolica Apostolska będzie nadal wspierała na szczeblu światowym "wartość praw człowieka", które są "niezbędne dla przyjaznych relacji między narodami i pokoju na świecie".

W przeszłości także Kościół katolicki stosował tortury. Zezwolił na nie papież Innocenty IV bullą "Ad extirpanda" z 1252 r. jako sposób wymuszania zeznań podczas procesów prowadzonych przez Inkwizycję. Obecne negatywne stanowisko Kościoła w sprawie tortur po raz pierwszy sformułował papież Pius XII w 1953 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Tomasi: Stolica Apostolska zwalcza tortury
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.