Abp Wacław Depo podsumowuje 2013 r.
Wydarzenia Roku Wiary i zmianę na Stolicy Piotrowej abp Wacław Depo uważa za najważniejsze momenty zakończonego 2013 roku. "Częstochowa była uczestnikiem kilku wydarzeń w wymiarze Kościoła powszechnego. To były dary, ale i wielkie zobowiązania" - zaznaczył na antenie Radia Fiat metropolita częstochowski.
Odnosząc się do rezygnacji Benedykta XVI abp Depo podkreślił, że "bez silnej wiary decyzja papieża mogła wydawać się niezrozumiałą". - Niektóre środowiska przedstawiały to wydarzenie w kontekście tzw. relatywizmu prawdy. Dlaczego Kościół budowany na fundamencie Piotrowym zostaje postawiony przed faktem rezygnacji z urzędu? Zapominamy, że Stolica Piotrowa ma swój charyzmat pochodzący od samego Chrystusa, Kościół jest Chrystusowy. A Piotr? On ma tam swoje miejsce, pierwsze w Kościele, ale dane mu przez Jezusa - wyjaśniał abp Depo.
W opinii metropolity częstochowskiego, także pontyfikat papieża Franciszka "nie powinien być odczytywany przez pryzmat rewolucji w Kościele". - To jest wyraźna kontynuacja posługi Benedykta XVI. Podstawowym zadaniem Piotra jest utwierdzać braci w wierze, a do tego konieczne jest nawrócenie i uznanie swojej słabości - powiedział abp Depo.
Za jedno z najważniejszych wydarzeń 2013 r., w których Kościół częstochowski aktywnie uczestniczył, abp Wacław Depo uważa Dzień Maryjny Roku Wiary.
Abp Depo przypomniał również, że "Częstochowa była areną kilku wydarzeń kościelnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym". - Jednym z ważniejszych była kwietniowa Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę, której przewodniczył kard. Mauro Piacenza, ówczesny prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa - zaznaczył metropolita częstochowski. - Podczas mojej pierwszej wizyty u papieża Franciszka, w czerwcu, podarowałem Ojcu Świętemu album, w którym są zdjęcia trzechtysięcznej rzeszy kleryków i alumnów modlących się o umocnienie swojej wiary - dodał abp Depo.
Wśród ważnych wydarzeń minionego roku wymienił też "Rio in Częstochowa" - Jestem przekonamy, że te kilka dni intensywnego przeżywania pokuty i Eucharystii owocuje w życiu każdego, komu chciało się w ciepłe lipcowe dni przyjechać do Częstochowy, by trwać w jedności z Ojcem Świętym - powiedział.
Przypomniał, że w minionym roku zwrócił się do Konferencji Episkopatu Polski, by ta, w ramach przygotowań do kolejnego Światowego Dnia Młodzieży i obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, włączyła Częstochowę do miejsc przyszłej pielgrzymki Ojca Świętego. - Biskupi opowiedzieli się za tą propozycją jednogłośnie, a Częstochowa pojawiła się w oficjalnym zaproszeniu, które dotarło do Watykanu - powiedział abp Depo.
"Pokładajmy ufność w Bogu, bo On nie pozwoli nam się zgubić w tych trudnych, skomplikowanych czasach". - życzył wiernym archidiecezji częstochowskiej abp Depo.
Skomentuj artykuł