Abp Wacław Depo: Przychodzę z pokorą

Abp Wacław Depo: Przychodzę z pokorą
Arcybiskup Wacław Depo został nowym metropolitą częstochowskim. Uroczystości ingresu odbyły się w częstochowskiej Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny. Nowy metropolita zastąpił w Częstochowie arcybiskupa Stanisława Nowaka, który przeszedł na emeryturę. Pastorał - symbol biskupiej władzy - nowemu metropolicie przekazał nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore (fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / drr

Uroczystości rozpoczęły się procesją, której towarzyszyła Jasnogórska Orkiestra Dęta. Arcybiskupa, przekraczającego drzwi bazyliki archikatedralnej, powitał prepozyt kapituły bazyliki archikatedralnej ks. infułat Marian Mikołajczyk. Po wejściu do świątyni nowy metropolita częstochowski i jego poprzednik - abp Stanisław Nowak oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore udali się na modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu.

- Sukcesja apostolska w całej prawdzie dzisiaj się objawia. Abp Wacław Depo oddaje dziś dla dobra Kościoła wszystkie swoje siły, wszystko czym jest - powiedział abp Nowak na początku liturgii.

Najpierw bullę nominacyjną Benedykta XVI odczytał nuncjusz, po czym abp Depo otrzymał pastorał pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny jako symbol władzy w Kościele częstochowskim. Następnie, zgodnie z tradycją, zasiadł na katedrze arcybiskupiej, zaś homagium nowemu metropolicie złożyli przedstawiciele różnych stanów archidiecezji.

Nawiązując do dzisiejszego święta Ofiarowania Pańskiego, nowy metropolita powiedział w homilii, że stanowi ono okazję, by wpatrywać się w ikonę Najświętszej Rodziny z Nazaretu, "znak światła Chrystusowego", który "rozbłysnął nad nami po raz pierwszy w dniu naszego chrztu, poprzez który zostaliśmy zanurzeni w życie samego Boga".

Jezus wnoszony do świątyni jerozolimskiej staje się światłością świata, a przez to także znakiem sprzeciwu wobec każdej ciemności, zła i mocy szatana - zauważył abp Depo. Jego zdaniem w znakach światła i sprzeciwu nie można nie dostrzec istotnych cech chrześcijanina, osoby życia konsekrowanego czy biskupa. - Każdy z nas dzięki łasce wiary musi być człowiekiem zdumienia i niespokojnego serca, otwartego ku Bogu i drugiemu człowiekowi. Musi być człowiekiem głosu sumienia pobudzającego go do coraz głębszego poznania i zbliżenia się do Boga, aby móc Go poznać coraz bardziej i ukochać - stwierdził nowy metropolita częstochowski.

Podkreślił, że służba biskupia musi być napełniona "odwagą pokory", która "nie pyta się o to, co mówi o nim dominująca opinia czy medialne sondaże, ale czerpie swoje kryterium z Bożej prawdy i dla niej angażuje się w porę i nie w porę, aby wykazać błąd i wzywać do przemiany".

Według kaznodziei fundamentalną cechą naszej wiary jest dar modlitwy, dzięki której "możemy przeciwstawić się naszej pysze i samowystarczalności, która nie uznaje takiej bliskości Boga, który w swoim Synu ukazał nam serce, Swoją twarz". - Naszym wspólnym zadaniem jest wciąż pozwalać się zaskoczyć łasce Chrystusa, aby On sam mógł zaspokoić pragnienia ludzkiego serca za Bogiem" - przekonywał abp Depo. Zaznaczył, że wszelka antropologia bez odniesienia do Boga jest niszczącym kłamstwem, niesie bowiem niebezpieczeństwo, że człowiek siebie samego uczyni normą prawa, co prowadzi do agresji, nienawiści społecznej czy samounicestwienia. "Nasze odważna wiara w Boga, okazuje się być potrzebna, jak nigdy dotąd, aby Chrystus mógł się ukazać poprzez nas samych jako dar zbawienia dla świata - mówił metropolita.

Abp Depo powiedział, że przyjmując urząd pasterski po czwartym biskupie częstochowskim, a jednocześnie pierwszym metropolicie - Stanisławie Nowaku, wchodzi w tę posługę z żywym poczuciem "świętej sukcesji apostolskiej". - Sukcesja ta, w tradycji depozytu wiary jest jednym z czynników konstytutywnych Kościoła Chrystusowego. O moim wejściu do katedry nie mogę myśleć inaczej, jak tylko w łączności z nieustannym przychodzeniem Chrystusa do ludzkości przez Kościół i podprowadzaniu ludzi mojej drogi życia do Chrystusa - powiedział hierarcha. Dodał, że wszystkie biskupie i kapłańskie ingresy i przyjścia mają ten sam cel: przyjście Chrystusa do nas przez Kościół.

A zwracając się do zgromadzonych w bazylice archikatedralnej, nowy metropolita zaznaczył, że przychodzi do Częstochowy, przyklękając z pokorą, aby do tej odpowiedzialnej pracy w archidiecezji stanąć "wraz z wami i dla was". - Bardzo liczę na ducha współpracy i ducha odpowiedzialności za każdego bez wyjątku człowieka w wymiarach zarówno służby duchowej, jak i dobra publicznego - mówił. Prosił wiernych, by tak właśnie rozumieli jego ingres i modlili się za niego do Boga o "spełnienie spraw Bożych i ludzkich na przyszłość".

Na zakończenie uroczystego ingresu ze słowami podziękowania za 27 lat posługi w Kościele częstochowskim zwrócił się do abp. Nowaka abp Józef Kowalczyk - prymas Polski. Polecił tez modlitwie wiernych nowego metropolitę częstochowskiego, któremu Benedykt XVI powierzył odpowiedzialność duszpasterską i administracyjną za maryjną archidiecezję częstochowską. - Dziś przejmujesz oficjalnie tę odpowiedzialność i to dziedzictwo - powiedział prymas do abp. Depo.

Z kole przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik zauważył, że "archidiecezja częstochowska to bardzo ważny punkt odniesienia dla Kościoła w Polsce przez wielką szkołę maryjną". A obecny na uroczystości przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski życzył nowemu metropolicie, aby "tutaj głosił cześć Maryi i stał się błogosławieństwem dla tej ziemi".

Słowa podziękowania i życzenia wypowiedzieli również: biskup pomocniczy Antoni Długosz, senator Jarosław Lasecki, który odczytał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego, Krzysztof Matyjaszczyk - prezydent Częstochowy oraz przedstawiciele świata nauki.

W uroczystościach w Częstochowie uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów, w tym - oprócz wymienionych - hierarchowie z Białorusi i Ukrainy, a wśród nich metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Obecna była najbliższa rodzina nowego metropolity, licznie zgromadziły się osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej. Byli również wierni z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, której biskupem był wcześniej abp Depo, z Radomia, parlamentarzyści, przedstawiciele świata akademickiego, władz wojewódzkich i miejskich. Mszę św. koncelebrowało kilkuset księży.

Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego a zarazem drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskiej prowincji kościelnej. Kościołem częstochowskim kierowali kolejno biskupi: Teodor Kubina (1925-51), Zdzisław Goliński (1951-63), Stefan Bareła (1964-84), Stanisław Nowak (1984-92, od 25 marca 1992 do 29 grudnia 2011 arcybiskup metropolita częstochowski).

W herbie biskupim abp W. Depo umieścił słowa: "Ad Christum Redemptorem hominis" - "Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka". Te słowa nawiązują do pierwszej - nazywanej często programową - encykliki bł. Jana Pawła II, "Redemptor hominis". Herb zawiera m.in. trzy symbole: krzyż - znak Chrystusa, "jedynego Odkupiciela człowieka" (RH 1), umieszczoną pod krzyżem literę "M" - znak Maryi, która pod krzyżem otrzymała testament Chrystusa, aby w osobie Jana Apostoła przyjąć za swoje dzieci wszystkich wierzących w Jej Syna jako Zbawiciela świata (odniesienie do herbu bł. Jana Pawła II) oraz znak muszli - nawiązujący do herbu Benedykta XVI, znak naszego pielgrzymowania i ciągłego bycia w drodze, znak pielgrzymów, którzy zmierzali i zmierzają do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Muszla umieszczona po drugiej stronie krzyża oznacza także odniesienie do wszystkich ludzi, którzy w ewangelicznym testamencie zostali oddani pod opiekę Maryi.

Arcybiskup Wacław Tomasz Depo urodził się 27 września 1953 w Szydłowicach (dawna diecezja sandomierska). Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 i został inkardynowany do diecezji sandomierskiej. Po 2 latach pracy duszpasterskiej w Stromcu rozpoczął w 1980 studia teologiczne na KUL-u, zakończone doktoratem z teologii dogmatycznej w 1984. Wykładał ją następnie w seminarium diecezji sandomiersko-radomskiej w Radomiu. Do 1989 był tam także ojcem duchownym i do 1990 duszpasterzem akademickim. W 1989 został wicerektorem, a w 1990 - rektorem tej placówki. Na tym stanowisku zastała go decyzja Benedykta XVI z 5 sierpnia 2006 o mianowaniu go biskupem zamojsko-lubaczowskim. Sakrę nowy hierarcha przyjął 9 września tegoż roku z rąk abp Józefa Michalika, a jednym ze współkonsekratorów był abp Z. Zimowski. 29 grudnia 2011 papież mianował bp. Depo nowym arcybiskupem metropolitą częstochowskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Wacław Depo: Przychodzę z pokorą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.