Abp Ziółek dziękuje za ponad 26 lat posługi

(fot. Abp Ziółek wspomina swoją nominację / YouTube)
KAI / mh

O wdzięczności wobec wielu ludzi napisał abp Władysław Ziółek w liście pasterskim do wiernych archidiecezji łódzkiej. Były metropolita łódzki, obecnie administrator apostolski Kościoła w Łodzi dziękuje w ten sposób za ponad 26 lat posługi w archidiecezji.

W liście abp Ziółek powołuje się na słowa św. Jakuba Apostoła, który przypomina, że "każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępuje z góry, od Ojca świateł".

DEON.PL POLECA

"Rzeczywiście, wszystko co dobre w całym naszym życiu pochodzi od Boga, który bezinteresownie dzieli się z człowiekiem swym Istnieniem, stwarzając go na obraz i podobieństwo swoje. Odkrycie tego, uświadomienie sobie tej niezwykłej prawdy i doświadczenie tego w historii swojego całego życia sprawa, że nie można powstrzymać słów wdzięczności, jakie rodzą się w sercu i cisną na usta" - pisze administrator apostolski archidiecezji łódzkiej.

"Właśnie słowo wdzięczność - proste, oczywiste, piękne i równocześnie bardzo pojemne - oddaje stan mojego ducha, kiedy kończy się czas mojej służby Kościołowi łódzkiemu w dotychczasowym zakresie" - czytamy w liście.

Abp Ziółek jest przede wszystkim wdzięczny Bogu, który pozwolił mu zostać kapłanem i biskupem. "Nie potrafię opisać uczuć, jakie mi wielokrotnie towarzyszyły w ciągu tych długich lat, kiedy pomimo mojej ludzkiej słabości wiele spraw - w myśl mojego biskupiego zawołania - dokonywało się w mocy Ducha!" - podkreśla duchowny.

Administrator apostolski archidiecezji łódzkiej ze wzruszeniem wspomina błogosławionego Jana Pawła II, którego pontyfikat jest "niejako wyryty w mojej pamięci i sercu". Papież-Polak mianował ks. Ziółka najpierw biskupem pomocniczym, a potem ordynariuszem. W 1987 roku odwiedził Łódź, później podniósł diecezję do rangi archidiecezji i wreszcie ustanowił metropolię łódzką.

"Kiedy więc staję dzisiaj przed Panem z wdzięcznością, serdecznie myślę o Janie Pawle II, który stał się dla mnie osobiście i dla mojej pasterskiej posługi prawdziwym natchnieniem. Jakże bym chciał, aby nauczanie Jana Pawła II, także to przekazane w Łodzi, nie pozostało tylko w sferze wspomnień, ale by było żywo obecne w teraźniejszości i pomagało wychodzić ku temu, co przyniesienie dzień jutrzejszy - ku wyzwaniom, jakie stoją przed nami w naszym życiu osobistym i rodzinnym, we wspólnocie naszego Kościoła i miasta, ojczyzny i świata" - czytamy w liście.

Abp Ziółek jest także wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do budowy świątyń. "Do 1989 roku - w ramach zaplanowanej ateizacji - Łódź była miastem o największym w Polsce niedoborze świątyń" - przypomina arcybiskup. Dopiero po przełomie można było nadrobić zaległości. "Dlatego budowa nowych obiektów sakralnych i tworzenie nowych parafii stanowiły dla mnie, wraz z duszpasterzami i wiernymi świeckimi, jedno z ważniejszych zadań duszpasterskich" - podkreśla duchowny. Zdaje on sobie sprawę, że wybudowanie ponad 60 nowych świątyń było wielkim wyzwaniem. "Tym większą żywię wdzięczność wobec kapłanów i wiernych świeckich, którzy w tych trudnych czasach podjęli się tego zadania" - czytamy w liście.

Abp Ziółek ma nadzieję, że wszystkie świątynie archidiecezji wypełniać się będą wiernymi. Według niego wyzwaniem dzisiejszych czasów są żywe wspólnoty wierzących, które będą nie tylko słuchać prawa i nakazów Boga, ale też ich strzec i wypełniać, wprowadzając słowa w czyn. "I nauczą religijności czystej i bez skazy, polegającej na chrześcijańskim świadectwie codziennego życia - tak, aby czcić Boga nie tylko wargami, ale przede wszystkim sercem".

Abp Ziółek dziękuje w liście biskupom oraz kapłanom. Zapewnia on o modlitwie, aby w niełatwych zadań obecnych czasów byli "wiarygodnymi świadkami Jezusa Chrystusa", aby "prowadzili wszystkich ku zbawieniu".

"W moim dziękczynieniu nie może zabraknąć miejsca dla wszystkich sióstr zakonnych i osób życia konsekrowanego, które realizują swoje charyzmaty we wspólnocie łódzkiego Kościoła, przyczyniają się do jego rozwoju" - czytamy w liście.

Abp Ziółek nie zapomina też o wiernych świeckich. "Muszę koniecznie dodać słowa wdzięczności wobec tych, którzy - świadomi swojej chrześcijańskiej godności - ofiarnie głoszą swym codziennym życiem Ewangelię. Proszę Boga, aby Was zachował nieskalanymi od wpływów świata. Dawajcie odważne i czytelne świadectwo o chrześcijańskich wartościach w życiu publicznym, zwłaszcza dzisiaj, kiedy trzeba ich coraz częściej bronić" - pisze hierarcha. Apeluje też do duszpasterstw i ruchów kościelnych, aby aktywnie wspomagały w tym świeckich.

Wieloletni ordynariusz łódzki jest też wdzięczny katechetom. "Dzięki ich pracy, w szkołach i przedszkolach, przekazywana jest wiedza religijna i kształtowane są charaktery młodego pokolenia" - czytamy o księżach, siostrach zakonnych i osobach świeckich uczących religii. "Myślę też z wdzięcznością o tych, którzy powodowani wyobraźnią miłosierdzia podejmują wielorakie działania na rzecz będących w potrzebie dzieci, młodzieży i rodzin. Którzy pełniąc odpowiedzialne zadania w życiu publicznym przestrzegają zasad moralnych i kierują się w swej działalności poszanowaniem godności człowieka i dobrem wspólnym" - podkreśla abp Ziółek.

Administrator apostolski archidiecezji łódzkiej zaprasza również na ingres swojego następcy, abpa Marka Jędraszewskiego. "Serdecznie proszę, abyście przyjęli nowego Pasterza otwartym sercem, obdarzyli wypróbowaną życzliwością i razem z Nim poznawali Chrystusa i za nim odważnie szli" - apeluje abp Ziółek.

List pasterski arcybiskupa Władysława Ziółka zostanie odczytany 2 września podczas wszystkich Mszy świętych. Tego dnia administrator apostolski archidiecezji łódzkiej odprawi Mszę świętą dziękczynną za ponad 26 lat kierowania Kościołem w Łodzi. Liturgia rozpocznie się o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ziółek dziękuje za ponad 26 lat posługi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.