Akademicka Droga Krzyżowa w Krakowie

(fot. lisa-skorpion / Foter / CC BY-ND)
KAI / kn

Około dwa tysiące osób wzięło udział w niedzielę wieczorem w krakowskiej Akademickiej Drodze Krzyżowej pod hasłem "Jest gorszy smog". W tym roku wydarzenie nawiązywało do trwającej akcji "Szpital domowy" - uczestnicy pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza kontynuowali modlitwę o moralne oczyszczenie miasta.

Z modlitwą na ustach, z symbolicznymi białymi kwiatami oraz świecami w rękach, na głównych ulicach krakowskiego rynku zjednoczyły się rzesze wiernych. W tym roku rozważania wszystkich stacji Drogi Krzyżowej skupione były wokół odnowy moralnej w kontekście różnego rodzaju "smogu moralnego" w mieście.

"Jakim prawem? Prawem poczucia wyższości, prawem bycia przy władzy, prawem jedynej racji bez zdrowej, merytorycznej rozmowy? Jakim prawem jest dziś tyle manipulacji, prób zakrzyczenia i ironii, by usprawiedliwić decyzje i światopogląd godzący w wiarę i moralność?" - brzmiały głośno pośród kamienic pytania stawiane przez przedstawicieli młodzieży akademickiej. Szczególną uwagę zwrócono zwłaszcza na problemy odbierania życia poprzez zabieranie wrażliwości i poczucia sacrum ciała, czystości spojrzenia i myśli, relacji interpersonalnych oraz prawdziwej godności kobiety i mężczyzny.

"Ludzie młodzi szukają drogi, przewodnika i celu swojego życia. Każdy ma jakieś trudności i przeciwności, z którymi próbuje się pogodzić lub stara się je pokonać - w tej perspektywie takie wydarzenie pomaga nam odnaleźć właściwy kierunek tych poszukiwań" - powiedziała o wyjątkowości wydarzenia Dorota, jedna z uczestniczek modlitwy, niosąca w ręku białą różę.

Droga Krzyżowa przeszła od Kolegiaty Akademickiej przez ulicę Grodzką i Franciszkańską pod Okno Papieskie. Tam odbyło się uroczyste przekazania miastu relikwii błogosławionej Karoliny Kózkówny, którymi zebranych pobłogosławił metropolita krakowski.

"Wasze świadectwo poruszyło nasze serca. Ta Droga Krzyżowa była jeszcze jednym znakiem Waszej troski o miasto i ludzi, którzy tu mieszkają czy przebywają jako turyści" - powiedział na zakończenie do zgromadzonych kard. Stanisław Dziwisz.

"Krzyż, który wzięliście w tej Drodze Krzyżowej na swoje ramiona, nie jest zniewoleniem czy ograniczeniem Waszej wolności, lecz otwiera przed Wami nową wolność! Wolność, która nie niszczy drugiego człowieka i pozwala mu się rozwijać" - uwrażliwiał hierarcha. Dodał, że Krzyż Chrystusa stawia przed wiernymi miłość, która jest dawaniem siebie, pomaganiem, życzliwością oraz wzajemnym wspieraniem się.

Po zakończeniu nabożeństwa każdy z uczestników miał możliwość ucałowania relikwii błogosławionej Karoliny Kózkówny. Od dzisiaj relikwie będą towarzyszyły modlitwie o odnowę moralną miasta pod nazwą "Szpital domowy", która trwa nieustannie w kościele św. Wojciecha w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akademicka Droga Krzyżowa w Krakowie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.