Amatorska "renowacja" kapliczki w Studzionce zniszczyła zabytek z XIX w.

Amatorska "renowacja" kapliczki w Studzionce zniszczyła zabytek z XIX w.
"Renowację" kapliczki przeprowadzono prawdopodobnie bez wiedzy konserwatora zabytków / fot. zdjęcie dzięki uprzejmości pless.pl
pless.pl / ml

Amatorska renowacja zabytkowej kapliczki przy ulicy Wodzisławskiej w Studzionce stała się przedmiotem gorącej dyskusji wśród mieszkańców i specjalistów od ochrony zabytków. Obiekt sakralny pochodzący z 1820 roku został pokryty grubą warstwą farby, co prawdopodobnie doprowadziło do zniszczenia cennego zabytku - informuje portal pless.pl.

  • Zabytek: Kapliczka przy ul. Wodzisławskiej w Studzionce, pochodząca z 1820 roku, jest wpisana do rejestru zabytków.
  • Renowacja: Obiekt został pokryty grubą warstwą farby, co prawdopodobnie spowodowało zniszczenie zabytku.
  • Brak konsultacji: Prace renowacyjne prawdopodobnie nie zostały zaakceptowane przez konserwatora zabytków.
  • Historia: Kapliczka była odnawiana wcześniej w latach 1998 i 2007.
  • Postępowanie: Władze konserwatorskie mogą wszcząć postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Historyczny obiekt z dwustuletnią historią

Krzyż, który stoi w polu na skraju drogi, jest częścią lokalnego dziedzictwa kulturowego od ponad 200 lat. Świadczy o tym napis zamieszczony na cokole, datujący powstanie obiektu na rok 1820. Kapliczka, wpisana do rejestru zabytków, podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej, co oznacza, że wszelkie prace renowacyjne wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

DEON.PL POLECA

fot. pless.plfot. zdjęcie dzięki uprzejmości pless.pl

Nieautoryzowana renowacja

Z informacji umieszczonych na tylnej części krzyża wynika, że ostatnia renowacja miała miejsce w lipcu 2024 roku. Autor prac pozostawił swoje inicjały obok daty wykonania "remontu". Wcześniejsze odnawiania obiektu miały miejsce w sierpniu 1998 oraz sierpniu 2007 roku, o czym informowały napisy na tylnej ścianie podstawy, udokumentowane na specjalistycznej stronie internetowej przydrozne.eu.

Konsekwencje amatorskich działań

Eksperci podkreślają, że choć intencje osoby przeprowadzającej renowację były zapewne dobre, to efekt końcowy budzi poważne zastrzeżenia. Nałożenie grubej warstwy farby na zabytkowy obiekt mogło nieodwracalnie uszkodzić jego strukturę oraz zatrzeć oryginalne detale artystyczne.

fot. pless.plfot. zdjęcie dzięki uprzejmości pless.pl

Reakcja władz konserwatorskich

W związku z zaistniałą sytuacją, redakcja pless.pl skontaktowała się z rzecznikiem wojewódzkiego konserwatora zabytków z zapytaniem, czy zostało lub zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Na ten moment urząd nie skomentował sprawy.

Porównanie stanu kapliczki sprzed renowacji (udokumentowanego w maju 2023 roku przez Google Street View) z obecnym wyglądem pokazuje skalę zmian, jakie zaszły w wyglądzie tego zabytkowego obiektu. Szczegółową dokumentację fotograficzną zabytku przed odnowieniem można również znaleźć na specjalistycznej stronie przydrozne.eu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Skomentuj artykuł

Amatorska "renowacja" kapliczki w Studzionce zniszczyła zabytek z XIX w.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.