Amerykańscy pastorzy nie wierzą w ewolucję

KAI / slo

Większość protestanckich pastorów w USA odrzuca teorię ewolucji, są też prawie równo po połowie podzieleni w kwestii wieku naszej planety. Tak wynika z sondażu opublikowanego przez Południową Konwencję Baptystów - pod względem ilości członków drugą po Kościele katolickim wspólnotę wyznaniową w USA.

Na pytanie "czy Bóg stworzył człowieka na drodze ewolucji" 73 proc. uczestników badania odpowiedziało przecząco, w tym 64 proc. pastorów wyraziło swój stanowczy sprzeciw wobec takiego twierdzenia, a tylko 12 proc. z nim się zgodziło. Pytani czy Ziemia powstała 6 tys. lat temu, 46 proc. odpowiedziało twierdząco, zaś 43 proc. uznało tę tezę za fałszywą. Ponadto, 74 proc. spośród tysiąca pastorów z różnych denominacji protestanckich przyznało, że zdecydowanie wierzy, iż Adam i Ewa byli konkretnymi ludźmi.

Ed Stetzer z LifeWay Research, pracowni, która wykonała sondaż, zwraca uwagę, że badanie odzwierciedla dobrze stan debaty, jaka toczą się wśród protestantów amerykańskich nt. prawdziwego wieku naszej planety oraz czy Adam i Ewa byli ludźmi w dosłownym tego słowa znaczeniu. "Większość pastorów to kreacjoniści i wierzą, że Adam i Ewa byli konkretnymi ludźmi" - konkluduje.

Z sondażu Galllupa z 2010 roku wynika, że 40 proc. Amerykanów uważa, że Bóg stworzył ludzi w ich obecnej postaci, a 54 proc. twierdzi, iż ludzkie istoty ewoluowały na przestrzeni milionów lat.

DEON.PL POLECA

Należy przypomnieć, że Kościół katolicki jest przekonany, iż najnowsze odkrycia przyrodnicze potwierdzają ewolucyjny rozwój wszechświata do tego stopnia, że teorii ewolucji nie można już traktować jak hipotezy dokładnie w takim samym stopniu uprawnionej jak wszystkie inne. Wszechmocny Bóg mógł stwarzać świat na różne sposoby, jednak nie takie, które prowadziłyby do sprzeczności i zaprzeczania podstawowym prawdom o Nim i Jego miłości. Jednocześnie przypomina, że decydującym światłem oświecającym tajemnicę stworzenia jest misterium Chrystusa; ono objawia cel, dla którego Bóg stworzył niebo i ziemię - chwałę nowego stworzenia w Chrystusie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Amerykańscy pastorzy nie wierzą w ewolucję
Komentarze (6)
LS
le sz
16 stycznia 2012, 20:45
Jan Paweł II też w jednym z listów podobne stanowisko zajął (teraz nie powiem w którym, bo musiałbym poszukać - był skierowany do naukowców na jakiś tam zjazd w Watykanie) Teoria ewolucji odnośnie do ciała nie kłóci się z nauką zawartą w Biblii... chyba, że ktoś twierdzi że dusza ludzka powstała na zasadzie ewolucji - a to już inna sprawa... Doprecyzowując, JPII w 1996 r. skierował do członków Papieskiej Akademii Nauk przesłanie pt. 'Magisterium Kościoła wobec ewolucji'. Stwierdził w nim, że wobec zbieżności wyników różnych niezależnych badań naukowych należy uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą. JPII zwracał jednak równocześnie uwagę na to, że jednak ciągle niektóre wykopaliska są niepewne oraz ciągle brakuje wielu tzw. ogniw, a ze względu na wielość interpretacji należałoby mówić nie tyle o jednej teorii, co raczej o różnych teoriach ewolucji. Reasumując można powiedzieć, że Kościół zajmuje dość neutralne stanowisko wobec teorii ewolucji, stanowisko które możnaby określić życzliwym dystansem. Kościół poprzez nauczanie papieskie stwierdza, że to teoria coraz lepiej i coraz bardziej przekonywująco udokumentowana, ale jednak to ciągle tylko teoria. I dodaje, że sama ewolucja ciał nie zaprzecza prawdom wiary, ale kwestia ewolucji duszy jest póki co w świetle wiary nie do przyjęcia, jako że nie widać w jaki sposób możnaby ją pogodzić z problematyką grzechu pierworodnego.
LS
le sz
16 stycznia 2012, 20:34
Odnośnie do tego kiedy Kościół Katolicki wypowiedział się nt. ewolucji to już gdzieś w latach 50 XX wieku papież Pius XII to stwierdzenie wypowiedział - że to nie jest już tylko i wyłącznie hipoteza... Mówiąc dokładniej, Papież Pius XII w 1950 r. w Encyklice 'Humani generis' stwierdził, że biorąc pod uwagę stan badań naukowych należy uznać ewolucjonizm za poważną hipotezę, godną rozważenia i pogłębionej refleksji. Ale pod pewnymi warunkami: - nie należy przyjmować ewolucjonizmu w taki sposób, jak gdyby była to już nauka pewna, - nie można abstrahować od tego co o początkach świata i człowieka mówi Objawienie. Chodziło tu przede wszystkim o kwestię pochodzenia duszy - że ciała mogą ewoluować ale każda dusza jest stwarzana indywidualnie przez Boga. Oraz o kwestię grzechu pierworodnego - bo jeśli uznanie ewolucji może prowadzić do uznania więcej niż jednej pary pierwszych ludzi i w związku z tym albo każda z tych par musiałaby zrywać więź z Bogiem popełniając grzech pierworodny, albo część ludzkości musiałaby pochodzić od pary nie obciążonej grzechem pierworodnym. cdn
L
lex
16 stycznia 2012, 17:47
Jak dla mnie, to na tę chwilę teoria ewolucji jest hipotezą kiepsko udokumentowaną. Pierwsze z brzegu pytanie: w jaki sposób wyewoluowało oko ludzkie? Zobacz "ewolucja oka" na wikipedii. Bóg mógł stworzyć świat jakkolwiek. Mógł go stworzyć 14 miliardów lat temu, tak jak to obserwujemy, albo mógł go stworzyć 6 tysięcy lat temu w taki sposób, żebyśmy mogli obserwować, że stworzył go 14 miliardów lat temu. To bez znaczenia. Dyskusja na ten temat nie ma sensu. Bóg chyba nie lubi się nam narzucać. Traktuje naszą wolną wolę bardziej serio, niż my.
X
x.P
16 stycznia 2012, 16:11
Odnośnie do tego kiedy Kościół Katolicki wypowiedział się nt. ewolucji to już gdzieś w latach 50 XX wieku papież Pius XII to stwierdzenie wypowiedział - że to nie jest już tylko i wyłącznie hipoteza... Jan Paweł II też w jednym z listów podobne stanowisko zajął (teraz nie powiem w którym, bo musiałbym poszukać - był skierowany do naukowców na jakiś tam zjazd w Watykanie) Teoria ewolucji odnośnie do ciała nie kłóci się z nauką zawartą w Biblii... chyba, że ktoś twierdzi że dusza ludzka powstała na zasadzie ewolucji - a to już inna sprawa...
16 stycznia 2012, 14:00
 Autor pisze: "Należy przypomnieć, że Kościół katolicki jest przekonany, iż najnowsze odkrycia przyrodnicze potwierdzają ewolucyjny rozwój wszechświata do tego stopnia, że teorii ewolucji nie można już traktować jak hipotezy dokładnie w takim samym stopniu uprawnionej jak wszystkie inne." Kim konkretnie jest ten Kościół katolicki? Czy to jest dekret papieża, uchwala soboru, czy jakaś inna forma wypowiedzi KK? Jak dla mnie, to na tę chwilę teoria ewolucji jest hipotezą kiepsko udokumentowaną. Pierwsze z brzegu pytanie: w jaki sposób wyewoluowało oko ludzkie?
S
sn
16 stycznia 2012, 13:43
Rozumiem ekumenizm, ale nie bardzo rozumiem propagowania na katolickim forum wiary w ewolucję, bo póki co hipoteza nie jest udowodniona. Brak kluczowego dowodu, a mianowicie odtworzenia w labolatorium jak to było, że nagle ni z gruchy, ni z pietruchy powstało życie.