Apel: "Nie daj się zabić, idąc na cmentarz"
W dniach wzmożonego ruchu, związanego z odwiedzaniem grobów bliskich, potrzeba szczególnej ostrożności. Do pieszych, rowerzystów i kierowców apelują wspólnie Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. "Przechodniu - nie daj się zabić, idąc na cmentarz, aby tam nie zostać na zawsze…" - czytamy w apelu.
Jak co roku w dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy tysiące ludzi nawiedzają groby bliskich, policjanci rozpoczęli akcję "Znicz 2011". Wspólnie z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców zwracają uwagę na pieszych na drogach. Przypominają, że jesień i zima to dla pieszych czas szczególnie niebezpieczny.
"Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji" - czytamy w ich wspólnym apelu. Proszą o uwrażliwianie na ten problem ludzi starszych, bowiem rocznie kilkaset osób w wieku powyżej 60 roku życia jest ofiarami wypadków drogowych. Zwracają się z apelem do kierowców i pieszych, by przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
Osoby, które zginęły na drogach, będą szczególnie wspominani w trzecią niedzielę listopada - w Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych − nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin i przestrzegać przed nierozważną jazdą. W Polsce obchody tego dnia zainicjowała MIVA Polska z Krajowym Duszpasterzem Kierowców ks. Marianem Midurą.
W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie (diec. tarnowska) powstaje Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przestępstw. Jest to miejsce corocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ośrodek "Przejście" ma stać się unikalną w Europie placówką terapeutyczną i miejscem integracji osób, które w wyniku wypadków straciły bliskich.
Skomentuj artykuł