Archeolodzy na tropie Arki Przymierza. Podali możliwą lokalizację

Mojżesz i Jozue modlą się przy Arce Przymierza (fot. James Tissot [Public domain])
Relevant Magazine / kk

Grupa amerykańskich badaczy znanych jako BASE (Instytut Poszukiwań i Odkryć Archeologii Biblijnej) twierdzi, że jest na tropie Arki Przymierza. Ich zdaniem jest ona zlokalizowana w starożytnym etiopskim kościele, którego strzeże zakon mnichów.

Zgodnie z Księgą Wyjścia Arkę zbudowali Żydzi podążający do Ziemi Obiecanej. Spoczywały w niej kamienne tablice dane Mojżeszowi przez Boga, zaś sama Arka stała się znakiem Bożej obecności wśród Ludu Wybranego. W środku spoczywało Dziesięć Przykazań, laska Aarona i manna, którą Bóg głodującym Izraelitom. Gdy zbudowano Świątynię Jerozolimską, to w niej złożono Arkę.

Ślad po Arce zaginął około VI wieku przed Chrystusem po inwazji Babilonu. Niektóre starożytne teksty podają, że wygnańcy zabrali ją ze sobą, inne że część Izraelitów, która skryła się w górach, właśnie tam schowała Arkę.

DEON.PL POLECA

Poszukiwacze z grupy BASE twierdzą, że dotarli do możliwego przełomu. "Wydaje nam się, że w kościele Św. Marii z Syjonu w Aksum w Etiopii znajduje się miejsce, w którym schowano albo dokładną replikę Arki Przymierza, albo też samą Arkę". Miejsce jest znane jako Kaplica Tablic.

(fot. A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) [FAL], from Wikimedia Commons)

Ich domysły opierają się na teorii dotyczącej grupy Izraelitów, którzy mieli się wymknąć najeźdźcom i uciec do Egiptu, a następnie spłynąć Nilem do Etiopii. Mnisi z Aksum rzekomo potwierdzają, że mają Arkę, ale nie chcą wpuścić nikogo na teren klasztoru.

"Rozmawiałem przez tłumacza ze Strażnikiem Arki, który twierdzi że żaden inny człowiek prócz niego samego nie może spojrzeć na Arkę, że to absolutne święty obiekt. Powiedział, że świat nie może go skalać swym wzrokiem i dodał, że on oraz pozostali wieśniacy będą bronić Arki aż do śmierci" - pisze jeden z badaczy.

(fot. Hermann and Jannequin de Limbourg (1370s-1416); Jean Colombe (c. 1440-93) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność co do takich doniesień. Grupa BASE specjalizowała się także w "odnajdywaniu" wraku statku Św. Pawła, Arki Noego czy ruin Świątyni Salomona.

Indiana Jones, najsłynniejszy poszukiwacz Arki Przymierza (fot. John Griffiths [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archeolodzy na tropie Arki Przymierza. Podali możliwą lokalizację
Komentarze (3)
Ł
Łukasz
16 grudnia 2018, 10:06
Ja roumiem, że portal się musi klikać, ale dajcie sobie spokój z tanią sensacją. News ani nowy, ani pewny.
Ewa Zawadzka
15 grudnia 2018, 08:32
Nie jest to wcale żadna nowa teoria. Od wielu wieków Kościół Etiopski głosi, że Arkę Przymierza przywiózł do Etiopii Menelik - syn króla Salomona i królwej Saby. Adwentystyczny archeolog-amator Ron Wyatt też się zajmował podobymi "odkryciami". I też odnalazł arkę, a nawet dwie arki. Temat dobry na sezon ogórkowy. "Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy" (2 Koryntian 5,7)
WK
Wiktor Kowal
15 grudnia 2018, 12:57
U nas w parafii też jest rodzina Królów, ale nazywając ich syna nie używamy zdrobnienia.