Archidiecezja poznańska wyremontuje szkołę i kaplicę na Madagaskarze na jubileusz 1050-lecia

(fot. Waldemar Wylegalski / www.archpoznan.pl)
KAI / kk

Z okazji jubileuszu 1050-lecia archidiecezja poznańska wyremontuje szkołę i kaplicę w Befasy na Madagaskarze, w placówce misyjnej prowadzonej przez ojców oblatów Maryi Niepokalanej. Fundusze na ten cel zostały już zebrane. Dzieło misyjne będzie znakiem wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego w 968 r.

"Postanowiliśmy zrealizować projekt misyjny, by uczcić jubileusz 1050-lecia naszego biskupstwa, a jednocześnie w symboliczny sposób okazać wdzięczność misjonarzom, dzięki którym chrześcijaństwo dotarło do Polski" - tłumaczył ks. Dawid Stelmach, delegat arcybiskupa metropolity poznańskiego ds. misji, podczas konferencji prasowej w Auli im. Abp. A. Baraniaka w Poznaniu.

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji podkreślił, że projekt ten ma w symboliczny sposób być znakiem wdzięczności misjonarzom wszystkich czasów, którzy głosili Ewangelię na terenie dzisiejszej archidiecezji poznańskiej.

DEON.PL POLECA

Ks. Stelmach wskazał na cele, jakie przyświecały projektowi. "Mieliśmy na uwadze wsparcie misji w kraju ubogim, gdzie Kościół prowadzi dzieło misyjnego o charakterze ewangelizacyjnym i edukacyjnym" - zaznaczył delegat arcybiskupa metropolity poznańskiego ds. misji. Wybrano placówkę prowadzoną przez ojców oblatów w Befasy na zachodzie Madagaskaru, którą misjonarze przejęli od zgromadzenia saletynów.

"Region, gdzie znajduje się misja, jest bardzo ubogi i niebezpieczny. Panują tu trudne warunki gospodarcze i ekonomiczne. Okoliczni mieszkańcy są bardzo biedni, utrzymują się z rolnictwa i wypasu zwierząt" - tłumaczył o. Marian Lis OMI, który 30 lat spędził na misjach na Madagaskarze.

Dyrektor Prokury Misyjnej ojców oblatów Maryi Niepokalanej podkreślił, że region ten jest bardzo niebezpieczny z uwagi na grasujące grupy przestępcze, które napadają na wioski i na misje. "Ci ludzie są bezwzględni i bezlitośni, mordują dorosłych i dzieci, niszczą misje" - zaznaczył misjonarz.

W Befasy znajduje się kaplica, która dotychczas pełniła funkcję sakralną i był jednocześnie miejscem nauki i odpoczynku dla dzieci. "Dotychczas ponad 200 dzieci uczyło się w bardzo prymitywnych warunkach, siedząc na matach. Zajęcia były prowadzone jednocześnie dla kilku klas. W tym roku dzięki wsparciu finansowemu polskiemu oblatowi, o. Markowi Ochlakowi udało się wybudować studnię głębinową i szkołę dla trzech klas" - podkreślił o. Lis OMI. Zaznaczył, że w placówce uczą się dzieci chrześcijańskie i muzułmańskie.

Kaplica wymaga remontu, którego koszt oszacowano na ponad 12 tys. euro. Trzeba wymienić krokwie dachowe, dach pokryć blachą, dobudować zakrystię, położyć nową posadzkę, wymalować ściany i wyremontować dwie sale do nauki katechizmu.

Ks. Dawid Stelmach zaznaczył, że udało się już uzbierać pełną kwotę i przekazać Prokurze Misyjnej ojców oblatów Maryi Niepokalanej. Remont zakończy się w przyszłym roku.

"Fundusze na ten cel pochodziły z ofiar członków Żywego Różańca, z funduszy misyjnych archidiecezji oraz z indywidualnych wpłat kapłanów i parafian" - powiedział dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji.

W przyszłym roku w misji staraniem poznańskiej Fundacji "Redemptoris Missio" ma powstać też placówka medyczna.

"Misja w Befasy jest tak naprawdę misją wielkopolską, bowiem dzięki wsparciu Wielkopolan wybudowaliśmy tam studnię, a teraz przekazujemy dary na rozbudowę kościoła. Gdy powstanie "chatka medyka", misja będzie kompletna" - zaznaczył o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny "Misyjnych Dróg".

Misjonarze oblaci pracują na Madagaskarze od 1980 r. Obecnie na wyspie prowadzą 12 placówek. Na całym świecie pracuje ponad 2030 oblatów z Polski.

W 2018 r. archidiecezja poznańska będzie obchodzić jubileusz 1050-lecia. Dwa lata po Chrzcie Mieszka I, w 968 r. powstało biskupstwo w Poznaniu, pierwsze w Polsce. Obchody jubileuszowe odbędą się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezja poznańska wyremontuje szkołę i kaplicę na Madagaskarze na jubileusz 1050-lecia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.