Archidiecezja warszawska o decyzji Trzaskowskiego. "Realizacja postulatu wyborczego"

Archidiecezja warszawska o decyzji Trzaskowskiego. "Realizacja postulatu wyborczego"
Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (Fot. PAP/Paweł Jaskółka)
KAI/PAP/x.com/dm

Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek. Realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji” - czytamy w opublikowanym oświadczeniu rzecznika prasowego archidiecezji warszawskiej, który odniósł się do podpisanego przez Rafała Trzaskowskiego rozporządzenia, w ramach którego w stołecznych urzędach nie będą mogły znajdować się krzyże, a pracownicy nie będą mogli eksponować ich na biurkach. 

„Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję” - tłumaczył Rafał Trzaskowski po podpisaniu.

Prezydent Warszawa usuwa krzyże z urzędów

W czwartek "Gazeta Wyborcza", powołując się wewnętrzne rozporządzenie podpisane przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, napisała, że "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach".

"Nie dajmy się zwariować. Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję - stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka" - podkreślił Trzaskowski.

Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i Archidiecezji Warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.

Rzecznik zwraca uwagę, że w obliczu sytuacji międzynarodowej potrzebna jest raczej jedność ponad podziałami a nie realizowanie postulatów wzmagających polaryzację społeczeństwa. Podkreśla też, że neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących.

Realizacja postulatu wyborczego przed wyborami do Europarlamentu

„Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek. Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji” - podano.

„Tymczasem realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji” - zaznaczono.

I dodano: „Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP. Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie - obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli”.

KAI/PAP/x.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Archidiecezja warszawska o decyzji Trzaskowskiego. "Realizacja postulatu wyborczego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.