Archidiecezja warszawska o decyzji Trzaskowskiego. "Realizacja postulatu wyborczego"

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (Fot. PAP/Paweł Jaskółka)
KAI/PAP/x.com/dm

Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek. Realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji” - czytamy w opublikowanym oświadczeniu rzecznika prasowego archidiecezji warszawskiej, który odniósł się do podpisanego przez Rafała Trzaskowskiego rozporządzenia, w ramach którego w stołecznych urzędach nie będą mogły znajdować się krzyże, a pracownicy nie będą mogli eksponować ich na biurkach. 

„Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję” - tłumaczył Rafał Trzaskowski po podpisaniu.

Prezydent Warszawa usuwa krzyże z urzędów

W czwartek "Gazeta Wyborcza", powołując się wewnętrzne rozporządzenie podpisane przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, napisała, że "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach".

"Nie dajmy się zwariować. Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję - stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka" - podkreślił Trzaskowski.

Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i Archidiecezji Warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.

Rzecznik zwraca uwagę, że w obliczu sytuacji międzynarodowej potrzebna jest raczej jedność ponad podziałami a nie realizowanie postulatów wzmagających polaryzację społeczeństwa. Podkreśla też, że neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących.

Realizacja postulatu wyborczego przed wyborami do Europarlamentu

„Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek. Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji” - podano.

„Tymczasem realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji” - zaznaczono.

I dodano: „Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP. Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie - obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli”.

KAI/PAP/x.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezja warszawska o decyzji Trzaskowskiego. "Realizacja postulatu wyborczego"
Komentarze (21)
TN
~Tak Nie
20 maja 2024, 14:39
Ten podział społeczeństwa jeszcze się przeciwko nim obróci. Sytuacja międzynarodowa? Największego wroga mamy wewnątrz kraju. Władza, która łamie moje prawa - nie jest moją władzą, jest moim wrogiem. A czy można bronić wroga? Odpowiedź nasuwa się sama.
AK
~Agnieszka Kwiatkowska
21 maja 2024, 06:25
A dlaczego tak ci zależy żeby chwalić się swoją wiarą na lewo i prawo? Znacznie lepsze jest głoszenie jej swoim życiem, jak pierwsi chrześcijanie
PR
~Ppp Rrr
18 maja 2024, 14:56
Krzyż w urzędzie - niby nie przeszkadza, większość nawet nie zauważy, tylko jakby "nie na temat". Urząd, jako miejsce publiczne, utrzymywane z podatków wszystkich, powinien być neutralny religijnie - czyli bez religijnych oznaczeń. Pozdrawiam.
RC
~Roman Czytelnik
19 maja 2024, 14:33
Ateizm NIE jest neutralny. To stare klamstwo. Ateizm i teizm to przeciwienstwa !
TB
~Tadeusz Borkowski
20 maja 2024, 14:51
Skoro z podatków wszystkich nas utrzymuje się urzędy publiczne, to co najmniej w połowie te podatki płacą osoby wierzące , a w podzięce nie uzwzględnia się ich wrażliwości. Czy słyszałeś/aś o prawie do osobistej wiary każdego obywatela. Obywatelami z określonymi prawami sa zaróno urzędnicy jak i klienci!
AK
~Agnieszka Kwiatkowska
21 maja 2024, 06:26
Brak symboli religijnych nie jest ateizmem
WL
~Wojtek Lipski
18 maja 2024, 01:30
Bardzo dobra decyzja prezydenta Trzaskowskiego, przyszłego prezydenta Polski. Daj boże!
DB
~D B
17 maja 2024, 21:52
Ciekawe czy z budynku Sejmu zniknie Chanuka?
JN
~Jan Nowak
19 maja 2024, 15:28
i krzyż z sali obrad?
ŁR
~Łukasz Ruda
17 maja 2024, 20:07
To ja proponuję teraz zarejestrować tęczę i serduszko jako symbole religii miłości. I co na to RT ?
LH
~Leon Hedwig
17 maja 2024, 19:35
A miejsce pana Trzaskowskiego za rok nie będzie w Belwederze, tylko jak dotąd, w Ratuszu
WG
~Witold Gedymin
17 maja 2024, 17:05
Poraża mnie obłuda biskupów, księży, rzeczników ... Czy naprawdę polski Kościół nie widzi kto podział, polaryzację zbudował??
MU
~Miś Uszatek
17 maja 2024, 15:19
Brawo dla Rafała, miejsce krzyży jest w kościele czy prywatnych domach
WT
~Wojtek T.
17 maja 2024, 17:04
to jasne, Krzyż jest głupstwem dla pogan (św. Paweł). Nihil novi sub sole.
JK
~Jan Kowalski
17 maja 2024, 19:51
No cóż... Wyrazy głębokiego współczucia!
AS
~A. Szczawiński
17 maja 2024, 22:28
Ciekawe czy, Uszatku, powtórzysz to samo, gdy przyjdzie nieuniknione, ostateczne spotkanie.
RC
~Roman Czytelnik
17 maja 2024, 23:49
TO nic nowego, sowieci robili dokladnie to samo. Dla jasnosci ATEIZM nie jest neutralny to przeciwienstwo TEIZMU. Wiec decyzja RT to ateizacja. Podchodziny do tego z dystansu gdyz historia uczy ze im wiekszy ateizm tym wieksza depopulacha spoleczenstw. Patrzymy widzimy jak spoleczenstwa zateizowane wymieraja patrz zateizowana Europa. Czy sie tobie podoba czy nie zyjesz wg wzorow wyznaczonych przez Ewangelie choc marzysz aby a wyrugowac. Masz swieto i wolne co niedziele bo Chrystus zmartwychwstal w niedziele, piszesz alfabetem lacinskim bo Mieszko przyjal chrzest od Rzymu( gdyby od Bizancjum pisalbyc cyrylica) masz lub bedziesz mial 1 zone bo monogamie zaproponowal Jezus patrz Ewangelia, masz wolne od pracy min. 5 dni w roku bo ON zmartwychwstal itd...
FF
~Felek Felek
18 maja 2024, 08:21
Misie to zwierzątka o małym rozumku ....
MW
~Maciej Wylężek
18 maja 2024, 09:40
A miejsce misia jest w ZOO
BT
bea T.
19 maja 2024, 21:29
tu nie chodzi o ateizm a neutralność, urząd ma być neutralny
AK
~Agnieszka Kwiatkowska
21 maja 2024, 06:21
Starożytny Rzym też miał mnóstwo świąt religijnych. I mnóstwo religii. Nawet chrześcijaństwo. A jednak upadł. Religia chrześcijańska, i każda inna, nie jest gwarantem trwania kultury i narodu, jeżeli jej nie ma w duszy i sercu a tylko nna ścianie.