Arcybiskup Taipei: dialog pomiędzy Watykanem a Pekinem jest bardziej skomplikowany

Arcybiskup Taipei: dialog pomiędzy Watykanem a Pekinem jest bardziej skomplikowany
(fot. PAP/EPA/DAVID CHANG)
KAI / mp

Dialog pomiędzy Watykanem a Pekinem, zwłaszcza w sprawie mianowania chińskich biskupów, nie oznacza, że oba kraje wznowią stosunki dyplomatyczne, powiedział 3 lutego arcybiskup Taipei John Hung Shan-chuan, komentując doniesienia mediów o znaczącym przełomie w relacjach chińsko-watykańskich.

Wiele agencji informowało w minionych dniach, że gotowy jest już szkic porozumienia ramowe między Stolicą Apostolską a ChRL w sprawie mianowania biskupów w Chinach i "może zostać podpisane w ciągu kilku najbliższych miesięcy". W raporcie napisano, że nawet częściowe rozwiązanie tego spornego problemu może otworzyć drogę do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem a Chinami.

Arcybiskup Taipei zauważył, że kwestia ewentualnego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Pekinem a Watykanem co roku trafia na pierwsze strony gazet, ale nigdy nie okazuje się to prawdą. Zaznaczył, że Stolica Apostolska utrzymuje relacje dyplomatyczne z krajami opierając się wyłącznie na wspólnych wartościach wolności, demokracji i praw człowieka, a Tajwan aktywnie walczy o te wszystkie wartości. Aktywnie wspiera też podejmowane przez Watykan inicjatywy humanitarne, zaś Papież Franciszek odwzajemnia się, okazując podobną opiekę nad Tajwanem.

Tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w piątek 2 lutego, że niedawne rozmowy chińsko-watykańskie nie mają nic wspólnego z polityką, a rząd Tajwanu będzie nadal umacniał swoje więzi z Watykanem i monitorował sytuację w Pekinie.

DEON.PL POLECA

Chiny nie pozwalają swoim dyplomatycznym sojusznikom utrzymywać formalnych związków z Tajwanem, co oznacza, że jeśli Watykan postanowi zmienić stanowisko, musiałby zerwać stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Utworzona w 1942 roku nuncjatura apostolska w Chinach została przeniesiona z Nankinu do Taipei w 1952 roku. Wówczas W 1952 r. Stolica Apostolska uznała rząd na Tajwanie za jedyną legalną reprezentację Chin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Taipei: dialog pomiędzy Watykanem a Pekinem jest bardziej skomplikowany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.