Argentyna: uchwała o Dniu Cudu
Izba Senatorów prowincji Catamarca w północno-zachodniej Argentynie przegłosowała projekt uchwały ustanawiającej 7 września Dniem Cudu.
Aby wejść w życie, projekt musi jeszcze zatwierdzić Izba Deputowanych prowincji. Dzień będzie obchodzony w całej prowincji jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za brak ofiar trzęsienia ziemi w stolicy prowincji - San Fernando del Valle de Catamarca przed 12 laty. Od tamtego czasu mieszkańcy co roku gromadzą się na nabożeństwie dziękczynnym z tej okazji.
7 września 2004 o godz. 8.53 miasto nawiedziły silne wstrząsy, których epicentrum o sile 6,5 stopnia w skali Richtera znajdowało się w górach Sierra de Ambato na głębokości 57 km. Wstrząsy, które w stolicy prowincji zostały określone jako 7. stopień w skali Mercallego, trwały około minuty. Mimo swej siły zniszczonych zostało tylko kilka starych budynków, nie było natomiast żadnych ofiar w ludziach, co mieszkańcy natychmiast uznali za cud.
"Społeczeństwo skierowało wówczas wzrok ku niebu, dziękując Bogu i Patronce Miasta - Matce Bożej Czarnej z Doliny, przekonani, że mają do czynienia z cudem, który nigdy jeszcze nie wydarzył się w Catamarce" - wspominał senator Oscar Vera, zgłaszając i uzasadniając wniosek w sprawie ustanowienia Dnia Cudu.
Propozycję w tej sprawie przedstawił wkrótce po zdarzeniu inny deputowany Hugo Alaniz, ale z różnych powodów nie udało się tego wtedy przeforsować. W ciągu minionych lat wiele dyskutowano o potrzebie uczczenia tamtych wydarzeń i obecnie postanowiono, że będzie to dzień świąteczny obowiązujący w całej prowincji. Dzięki temu wierni miejscowi i przybysze z innych stron kraju będą mogli wziąć udział w nabożeństwach i innych uroczystościach, upamiętniających żywioł, który jednak nie pociągnął za sobą żadnych strat w ludziach. Dzień ten trafił także do podręczników szkolnych, stając się częścią programu nauczania.
Ustawa, uchwalona przez senatorów, zawiera ponadto wzmiankę o kilku innych niezwykłych zdarzeniach, do jakich wtedy miało dojść. Jednym z nich jest świadectwo pilota samolotu, który przelatywał nad Catamarcą w chwili trzęsienia ziemi. Powiedział on, że widział, jak niebo było wówczas przykryte niebieskim płaszczem, jaki ma na sobie Maryja z Doliny. Zdaniem senatora Very wypowiedź ta nie pozostawia żadnych złudzeń ani wątpliwości, że "mieliśmy wtedy do czynienia z prawdziwym cudem".
Skomentuj artykuł