Audiencja ogólna na temat harmonii sztuki

Radio Watykańskie

Kontynuując katechezy o geniuszu średniowiecznego Kościoła, Papież mówił tym razem o artystach. Wiara chrześcijańska głęboko zakorzeniona w człowieku średniowiecza – powiedział – przejawiała się nie tylko w arcydziełach literatury teologicznej, ale również w jednym z najwspanialszych dzieł cywilizacji, jaką jest romańska i gotycka katedra – chluba średniowiecza chrześcijaństwa.

Budowniczowie katedr romańskich, o łagodnych, kamiennych sklepieniach przykładali dużą wagę do tego, aby budziły one mocne wrażenia w duszach wiernych, które miały prowadzić do ascezy, unikania zła i praktykowania cnót. Rzeźby tego okresu, to najczęściej przedstawienie Chrystusa Sędziego, w otoczeniu postaci z Apokalipsy. Katedry gotyckie charakteryzują się strzelistością form architektonicznych i dużą ilością światła. Przedstawiały syntezę wiary i sztuki. Strzelistość zapraszała do modlitewnego uniesienia i miała być znakiem tęsknoty duszy za Bogiem. Wielkie okna mogły być ozdobione witrażami, które – przedstawiając sceny biblijne i z życia świętych – miały charakter edukacyjny.

Katedry, oprócz tego, że są znakiem jedności wszystkich członków Kościoła, każdego stanu, zaangażowanych we wspólne dzieło na chwałę Bożą, są też symbolem harmonii pomiędzy wiarą i sztuką w poszukiwaniu piękna, które ma swoje źródło i spełnienie w Bogu.

Ojciec Święty zauważył, że nad wejściem do średniowiecznych świątyń przedstawiano zazwyczaj apokaliptyczny wizerunek Chrystusa, który jest sędzią, a zarazem bramą nowego życia. Budowniczowie katedr chcieli, by wierzący, wchodząc do katedry, mieli poczucie, że wkraczają do innego świata, że poprzez obcowanie ze sztuką sakralną i udział w liturgii uczestniczą w świecie przyszłym. W tym sensie średniowieczne katedry ukazywały syntezę wiary i sztuki, wyrażoną w uniwersalnym języku piękna. Ich dekoracje były świadectwem wiary pogodnej i szczęśliwej.

DEON.PL POLECA


Papież zapowiedział też, że o owej syntezie wiary i sztuki będzie rozmawiał z artystami z całego świata, których na najbliższą sobotę zaprosił do Watykanu.

Nie można w pełni zrozumieć arcydzieł sztuki europejskiej minionych wieków, jeśli się nie weźmie się pod uwagę ducha wiary, który ją inspirował – mówił Benedykt XVI. – Marc Chagall, który zawsze był świadkiem owego spotkania estetyki i wiary, napisał, że malarze przez wieki maczali swój pędzel w tym wielobarwnym alfabecie, którym jest Biblia. Kiedy wiara, zwłaszcza w liturgii, spotyka sztukę, powstaje głęboka harmonia. Ponieważ zarówno wiara, jak i sztuka mogą i chcą mówić o Bogu, sprawiają, że niewidzialne staje się widzialne. Droga piękna jest jedną z najpewniejszych dróg zbliżających nas do tajemnicy Boga. Czymże bowiem jest piękno, które poeci, muzycy i artyści kontemplują i przekładają na swój język, jeśli nie odblaskiem Słowa Przedwiecznego, które stało się ciałem? – powiedział Ojciec Święty.

Benedykt XVI pozdrowił też w różnych językach pielgrzymów, którzy przybyli do Auli Pawła VI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Audiencja ogólna na temat harmonii sztuki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.