Bank watykański ma nowego prezesa

(fot. CameliaTWU / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
Radio Watykańskie / mh

Instytut Dzieł Religijnych IOR, pełniący funkcję banku watykańskiego, ma nowego prezesa. Został nim Niemiec Ernst von Freyberg. Ma on 55 lat i posiada duże doświadczenie w świecie finansowym. Zasiadał w radach nadzorczych wielu firm. Od ubiegłego roku jest dyrektorem stoczni w Hamburgu. W Rzymie będzie pracował 3 dni w tygodniu.

Obsadzenie tego stanowiska zajęło niemal rok. Poprzedni prezes IOR-u Ettore Gotti Tedeschi został zwolniony w maju ub.r. na wniosek komisji nadzorczej, złożonej z osób świeckich. Ta sama komisja poradziła Watykanowi, by obsadzenie tej funkcji powierzyć niezależnej międzynarodowej agencji, która specjalizuje się w doborze kadr kierowniczych w świecie finansowym. Tak też się stało. Zadanie to powierzono agencji Spencer and Stuart, która po rozpoznaniu sytuacji w Watykanie przedstawiła 40 potencjalnych kandydatów. Z nich wyłoniono najpierw sześciu, a następnie trzech, z którymi rozmawiała komisja kardynałów nadzorująca watykański bank. Ostatecznie wybrano barona von Freyberga, którego zatwierdził też Benedykt XVI.

Jak powiedział ks. Federico Lombardi, Ojciec Święty nie zna osobiście nowego prezesa IOR. Zna jednak rodzinę, z której pochodzi, i wie o jego zaangażowaniu w życie Kościoła. Ernst von Freyberg jest bowiem prezesem i założycielem rodzinnej fundacji wspierającej Kościół we Francji, Niemczech i Austrii. Pełni też funkcję skarbnika niemieckiej gałęzi Kawalerów Maltańskich.

"Jest to człowiek zaangażowany w życie Kościoła jako członek Zakonu Maltańskiego. Jest też jednym z odpowiedzialnych za organizację pielgrzymek chorych do Lourdes z archidiecezji berlińskiej. Sam Benedykt XVI nie znał go wcześniej. Kiedy jednak zaprezentowano mu tę nominację, powiedział, że rodzina nowego prezesa IOR-u nie jest mu obca. Nie oznacza to jednak, że istniała jakaś osobista relacja, czy że Papież interweniował w procesie obsadzania tego stanowiska. Po prostu musi to być rodzina, która jest w Niemczech znana" - powiedział ks. Lombardi.

DEON.PL POLECA


Zdaniem komentatorów wybór prezesa IOR-u z Niemiec to wyraźny znak, że Watykan chce się odciąć od włoskiego świata finansowego i jego problemów. Zwraca się przy tym uwagę, że włoskie instytucje nadzorcze nękały od dłuższego czasu watykański bank, wykazując się przy tym niespotykaną w tym kraju nadgorliwością, która budziła też zdumienie zagranicznych ekspertów od przejrzystości finansowej. Tym niemniej warto dodać, że wśród języków, którymi włada Ernst von Freyberg, jest również język włoski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bank watykański ma nowego prezesa
Komentarze (1)
S
sceptyk
16 lutego 2013, 10:24
Czy aby On jest Niemcem,skoro zna się na finansach?