Beatyfikacja JP II wydarzeniem historycznym
Beatyfikacja Jana Pawła II - 1 maja w Rzymie - będzie ważnym wydarzeniem historycznym. Świadczy o tym spuścizna, jaką po sobie pozostawił papież i powszechne przekonanie, że był on człowiekiem świętym - uważa metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Kard. Nycz podczas środowej konferencji "Wymiary świętości Jana Pawła II" powiedział, że mamy do czynienia z beatyfikacją człowieka, który niewątpliwie przejdzie do historii jako "Papież Jan Paweł II Wielki".
- Nie tylko z tego powodu, że jego pontyfikat był jednym z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła. Nie tylko z tego powodu, że dane było temu papieżowi wprowadzić Kościół w III Tysiąclecie (...). Nie tylko dlatego, że był po 400 latach pierwszym papieżem nie Włochem, ale przede wszystkim dlatego, że spuścizna jakościowa, ilościowa tego pontyfikatu w postaci dokumentów, przemówień, encyklik, adhortacji, listów, ale także spotkań, jest tak ogromna, iż powala swoją wielkością i ważnością dla historii Kościoła - podkreślił kard. Nycz.
Jak dodał, ważne jest również to, że od momentu śmierci Ojca Świętego, aż do jego beatyfikacji towarzyszyło powszechne przekonanie o tym, że mamy do czynienia z człowiekiem świętym.
Nawiązując do tematu konferencji kard. Nycz powiedział, że ma ona przygotować Polaków do beatyfikacji Jana Pawła II, by nastąpiło nowe odkrywanie jego osoby.
Ks. prof. Andrzej Szostek z KUL (student Karola Wojtyły, gdy ten wykładał etykę na KUL) wskazał na osiem głównych wymiarów świętości papieża: umiłowanie Boga i życie z Bogiem; ufność i odwaga płynąca z wiary; fascynacja ludzką osobą i radość przebywania z ludźmi; miłosierna miłość; życie zgodne z wiarą i głoszoną nauką, przejrzyste dla wszystkich; odpowiedzialna sumienność; otwartość na prawdę i jej pełnię i maryjny chrystocentryzm.
O świętości Jana Pawła II mówił też dominikanin o. Maciej Zięba. - Kościół w wizji papieża nie jest Kościołem "mielizn", "cieśnin" i "wąskich przesmyków" - powiedział. - Jego istotą jest pójście za Chrystusem, co oznacza życie w perspektywie świętości. Nie chodzi bowiem o jakieś ponadludzkie umartwienia i wyrzeczenie się swego "ja" - dodał. Według Zięby, papież podkreślał, że do świętości wiedzie nieskończenie wiele dróg i nie oznacza ona zajęcia się tylko problemami duchowymi, w oderwaniu od spraw świata.
Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja - w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W uroczystościach w Watykanie mają wziąć udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.
Skomentuj artykuł