Benedykt XVI: 600-lecie archidiecezji lwowskiej

Benedykt XVI: 600-lecie archidiecezji lwowskiej
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / mh

Niech godne obchody tego jubileuszu przyczynią się do umocnienia wspólnoty kościelnej w słuchaniu Boga - życzył Benedykt XVI wiernym archidiecezji i metropolii lwowskiej. Z okazji 600. rocznicy jej utworzenia papież przesłał orędzie na ręce emerytowanego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Jozefa Tomko, którego 11 sierpnia mianował swym osobistym wysłannikiem na te uroczystości.

Nawiązując do rocznicy, papież przypomniał, że "w tamtych odległych czasach arcybiskupi Kościół metropolitalny został opatrznościowo przeniesiony do tego, błogosławionego przez Pana, miasta". Kościół lwowski, "rozsiewając ziarna duchowe, wspierany przez Łaskę Bożą, rozwinął się i przyniósł obfite owoce" - napisał Ojciec Święty. Podkreślił, że w naszych czasach dodatkowym bodźcem dla wiernych, aby zbliżyć się do Zbawiciela i iść za Nim, była osobista zachęta, wypowiedziana przez bł. Jana Pawła II, gdy odwiedził on tę archidiecezję.

"Dlatego też całkiem słuszne jest, aby jubileusz ten został należycie uczczony, pobudzając wiernych do wzrastania w wartościach, umacniając całą wspólnotę kościelną w słuchaniu i wypełnianiu Słowa i przykazań Pańskich" - zaznaczył Benedykt XVI. Zwrócił uwagę, że właśnie z tego powodu obecny łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki poprosił go o przysłanie osobistego wysłannika w celu wzięcia udziału w nabożeństwach i uroczystej procesji z relikwiami bł. Jakuba Strzemię ulicami miasta.

Odpowiadając na tę prośbę papież wyznaczył na swego przedstawiciela kard. Jozefa Tomko, któremu będą towarzyszyć księża Gerard Liryk i Anatol Szpak. W imieniu biskupa Rzymu będzie on przewodniczył uroczystej, jubileuszowej Mszy św., a także przekaże wszystkim uczestnikom uroczystości jego najszczersze życzenia, zapewnienie o pamięci w modlitwach oraz błogosławieństwo apostolskie.

Głównym punktem uroczystości jubileuszowych będzie doroczna procesja ku czci patrona archidiecezji lwowskiej - bł. Jakuba Strzemię. W tym roku przeniesiono ją z 21 października, gdy wypada jego wspomnienie w kalendarzu, na sobotę 8 września. Procesja wyruszy tradycyjnie z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy po nabożeństwie, które rozpocznie się o godz. 9.30, po czym ulicami Lwowa przejdzie do archikatedry. O godz. 11.00 rozpocznie się tam uroczysta Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, a po jej zakończeniu na placu katedralnym przewidziany jest koncert ewangelizacyjny. Wieczorem tegoż dnia w Operze Lwowskiej odbędzie się wieczór papieski i premiera filmu o bł. Janie Pawle II pt. "Szukałem Was".

Archidiecezję lwowską obrządku łacińskiego powołał do życia, a właściwie przeniósł siedzibę metropolii z Halicza do Lwowa 28 sierpnia 1412 antypapież Jan XXIII (1410-15). Formalnie metropolia ta - druga na ziemiach polskich, po gnieźnieńskiej - powstała 24 grudnia 1414, w wyniku wieloletnich starań królów polskich, począwszy od Kazimierza Wielkiego, który zabiegał o to od 1349. W skład tej prowincji kościelnej wchodziły wówczas diecezje: przemyska, chełmska, włodzimierskowołyńska (dzisiejsza łucka), kijowska, kamienieckopodolska i sufragania w Serecie (Mołdawia).

Dziś archidiecezja lwowska zajmuje powierzchnię ok. 68 tys. km kw., a na tym obszarze mieszka ponad 154 tys. katolików, skupionych w 271 parafiach, w których pracuje ponad 180 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Na jej czele stoi od 21 października 2008 abp Mieczysław Mokrzycki (ur. 29 marca 1961), mający biskupa pomocniczego w osobie Leona Małego (54 lata). W skład metropolii lwowskiej - jedynej łacińskiej prowincji kościelnej na Ukrainie - wchodzą obecnie diecezje: kijowsko-żytomierska, kamieniecko-podolska, łucka, mukaczewska, charkowsko-zaporoska i odesko-symferopolska.

Patronami archidiecezji lwowskiej byli od 1909 Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski jako główna i bł. Jakub Strzemię jako drugi. Obecnie Matka Boża jest tam czczona przede wszystkim nie jako Królowa Polski, ale jako Matka Łaskawa, a jej uroczystość obchodzi się 1 kwietnia, w rocznicę ślubów króla Polski Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: 600-lecie archidiecezji lwowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.