Benedykt XVI o dziedzictwie chrześcijańskim
Na znaczenie dziedzictwa moralnego i kulturowego świętych Cyryla i Metodego wskazał papież przyjmując dziś na oddzielnych audiencjach przedstawicieli Macedonii i Bułgarii. Tradycyjnie przybywają oni do Rzymu, gdzie w bazylice św. Klemensa znajduje się grób św. Cyryla. 24 maja w liturgii prawosławnej obchodzi się święto Braci Sołuńskich. W obydwu krajach jest to też święto słowiańskiego dziedzictwa kulturowego.
Na czele delegacji ze Skopje stanął prezydent kraju, Gjorge Iwanow natomiast bułgarskiej - przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego, pani Cecka Caczewa. W skład obydwu delegacji wchodzili też przedstawiciele Kościołów prawosławnego i katolickiego.
Zwracając się do delegacji macedońskiej Benedykt XVI przypomniał decydujący wkład świętych Cyryla i Metodego w rozwój kultury słowiańskiej. Tłumacząc Ewangelię pragnęli oni umożliwić narodom słowiańskim poznanie nauki chrześcijańskiej. „Świadectwo i nauczanie świętych Cyryla i Metodego są nadal aktualne zarówno dla tych, którzy służą Ewangelii jak i tych, którzy są powołani do decydowania o losie narodów” – stwierdził Ojciec Święty.
Podkreślił, iż orędzie zbawienia prowadziło do jedności różnych tradycji i kultur. „Przyjmując zbawczy plan Boży narody mogą odnaleźć fundamenty, na których można budować cywilizacje i społeczeństwa przeniknięte duchem pojednania i pokojowego współżycia. Nie może być rzeczywistej jedności bez poszanowania godności każdej osoby ludzkiej i jej niezbywalnych praw” – powiedział papież. Zaznaczył, iż Ewangelia może oświecić każdą dziedzinę życia, aby uczynić je bardziej ludzkim, bowiem nieustannie zachęca do przemiany serca, aby każda decyzja czy wybór były oczyszczone z interesów egoistycznych. „Właśnie z tego nieustannego nawrócenia do Chrystusa może się zrodzić nowy humanizm” – stwierdził Ojciec Święty. Wyraził też pragnienie, aby doroczna pielgrzymka do Wiecznego Miasta była okazją do odnowienia więzów przyjaźni Macedończyków z Kościołem katolickim oraz umocnienia ich zaangażowania na rzecz dobra wspólnego.
Zwracając się natomiast do delegacji bułgarskiej Benedykt XVI podkreślił znaczenie duchowe i kulturowe Braci Sołuńskich dla całego kontynentu europejskiego. Przyczynili się oni bowiem do poważnego odnowienia duchowego i postawili fundamenty dla autentycznego krzewienia wolności i jedności chrześcijańskiej Europy. „Byli oni 'żywą Ewangelią' i wymownym znakiem dobroci Boga i z tego względu ich świadectwo łatwiej docierało do współczesnych im ludzi” – przypomniał papież.
Zaznaczył, że narodom Europy święci Cyryl i Metody przypominają, że ich jedność będzie mocniejsza, jeżeli jej podstawą będą wspólne korzenie chrześcijańskie. Chrześcijaństwo jest bowiem elementem centralnym i wyróżniającym w złożonych dziejach naszego kontynentu, a wiara ukształtowała jego kulturę i jest nierozerwalnie spleciona z jego dziejami. „Dlatego okazuje się ważne, aby Europa rozwijała się także w wymiarze duchowym, idąc za tym co najlepsze w jej dziejach. Jedność kontynentu, która coraz bardziej dojrzewa w sumieniach i pod względem politycznym, stanowi perspektywę wielkiej nadziei” - zaznaczył Ojciec Święty.
Podkreślił konieczność coraz większego zaangażowania Europejczyków w budowanie jedności i skutecznej współpracy między narodami. „Aby zbudować Europę na solidnych fundamentach nie wystarczy odwoływać się jedynie do interesów ekonomicznych, lecz trzeba się opierać na autentycznych wartościach, które mają swoją podstawę w powszechnym prawie moralnym, zapisanym w sercu każdego człowieka” – stwierdził Benedykt XVI.
Skomentuj artykuł