Benedykt XVI przy grobie kardynała Gantin

(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / slo

Podczas zbliżającej się wizyty apostolskiej w Beninie Benedykt XVI będzie się modlił 19 listopada przy grobie kard. Bernardina Gantin. Pochodzący z tego kraju purpurat został pochowany w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego św. Galla w Ouidah.

Emerytowany arcybiskup Kotonu w Beninie, a następnie emerytowany prefekt Kongregacji Biskupów i były dziekan Kolegium Kardynalskiego zmarł 13 maja 2008 r. w Paryżu. Był pierwszym kardynałem afrykańskim, który kierował jednym z centralnych urzędów kurialnych i który został dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

Urodził się 8 maja 1922 w miejscowości Toffo na terenie stołecznej archidiecezji Kotonu w dawnym Dahomeju (obecnie Benin). Jego ojciec był pracownikiem kolei żelaznej, co znalazło odzwierciedlenie w jego nazwisku, które w języku miejscowym oznacza "żelazne drzewo" i w jego herbie biskupim. Po studiach w swym kraju ojczystym i na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie 14 stycznia 1951 w Kotonu przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował duszpastersko w swej archidiecezji, a następnie kontynuował studia w Rzymie.

DEON.PL POLECA

11 grudnia 1956 Pius XII mianował go biskupem pomocniczym Kotonu; sakrę przyjął 3 lutego następnego roku w Wiecznym Mieście z rąk ówczesnego dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Eugene’a Tisseranta. Miał wówczas niespełna 34 lata i był jednym z najmłodszych biskupów na świecie. 5 stycznia 1960 został arcybiskupem metropolitą tego miasta - jako pierwszy Afrykanin na stanowisku kościelnym tej rangi. W latach 1962-65 uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II a następnie w zgromadzeniach Synodu Biskupów. W tym też czasie przewodniczył Regionalnej Konferencji Biskupiej Afryki Zachodniej.

28 czerwca 1971 Paweł VI powołał go do Rzymu na zastępcę sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a 26 lutego 1973 abp Gantin został sekretarzem tej dykasterii. 19 grudnia 1975 papież mianował go wiceprzewodniczącym, a 16 grudnia 1976 proprzewodniczącym Papieskiej Komisji "Iustitia et Pax". Gdy na konsystorzu 27 czerwca 1977 hierarcha afrykański został kardynałem, stał się już pełnoprawnym przewodniczącym tego urzędu. 4 września 1978 Jan Paweł I powołał go na szefa Papieskiej Rady "Cor Unum". Jego następca - Jan Paweł II mianował kard. Gantina 8 kwietnia 1984 prefektem Kongregacji Biskupów i z urzędu przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, działającej w jej ramach. Stał się tym samym pierwszym kardynałem afrykańskim piastującym tak wysokie stanowiska w Kurii Rzymskiej.

To on jako prefekt musiał oznajmić abp. Marcelowi Lafebvre’owi papieską decyzję o ekskomunice za konsekrowanie biskupów bez zgody papieża 30 czerwca 1988 a w styczniu 1995 - podobne orzeczenie bp. Jacquesowi Gaillot z Evreux, za głoszenie poglądów niezgodnych z nauczaniem Kościoła. W sierpniu 1981 był legatem Jana Pawła II, który leczył się z ran po zamachu na Placu św. Piotra 13 maja tegoż roku, na 42. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Lourdes. W maju 1997 uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu. Poza tym wielokrotnie reprezentował Ojca Świętego na różnych międzynarodowych spotkaniach i wydarzeniach kościelnych na całym świecie. Uczestniczył w niemal wszystkich zgromadzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych Synodu Biskupów. 5 czerwca 1993 został dziekanem Kolegium Kardynalskiego jako pierwszy czarny Afrykanin w ponad 800-letniej historii tej instytucji.

8 maja 2002 skończył 80 lat, tracąc tym samym prawo udziału w konklawe i stopniowo ustępując ze wszystkich urzędów kurialnych. 4 grudnia tegoż roku wrócił do Beninu. "Opuściłem fizycznie Rzym, ale moje serce tam pozostało. Czuję się nadal rzymskim misjonarzem w swej ojczyźnie, gdzie świadczę o trosce całego Kościoła" - powiedział później w jednym z wywiadów.

W lutym 2007 Regionalna Konferencja Biskupia Francuskojęzycznej Afryki Zachodniej zebrała się specjalnie w Beninie, aby uczcić 50. rocznicę mianowania go biskupem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI przy grobie kardynała Gantin
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.