Benedykt XVI spotkał się ze swymi uczniami
To Słowo Boże, obecne w nim prawda, miłość i piękno, oczyszczają człowieka i chronią go przed utratą pamięci w świecie, który nie myśli już o Bogu - mówił Benedykt XVI podczas spotkania z uczestnikami dorocznego seminarium swych uczniów. Odbyło się ono w ubiegłym tygodniu w Castel Gandolfo.
Wczoraj na zakończenie, uczestnicy seminarium odwiedzili dawnego mistrza w Watykanie i wzięli udział w Eucharystii, którą Papież Senior sprawował w kościele przy cmentarzu niemieckim - Campo Santo Teutonico.
W kazaniu Benedykt XVI, rozważając niedzielną Ewangelię przypomniał, że przed trzema laty homilię na temat tego fragmentu wygłosił w tym samym gronie kard. Schönborn. Zadał on wówczas pytanie, czy człowiek nie powinien być również oczyszczony z zewnątrz, czy zło przychodzi do nas rzeczywiście tylko z wewnątrz, a nie z zewnątrz. Papież Senior przyznał, że pytanie to utkwiło mu w pamięci. Stwierdził, że rzeczywiście trzeba się oczyszczać również na zewnątrz, by chronić się od tak wielu schorzeń, a niekiedy i epidemii, które nam zagrażają. To jednak nie wystarcza - podkreślił Benedykt XVI. - Istnieją bowiem "epidemie serca, które powodują zepsucie i sprawiają, że człowiek myśli tylko o sobie". Dlatego tak ważna jest troska o czystość wewnętrzną. A tę daje tylko Bóg, pochodzące od Niego prawda, dobro i piękno, które spotykają się w Słowie Bożym. To z kolei jest czymś więcej niż tylko słowami, bo samym Chrystusem. To Słowo spotykamy również w tych, którzy Chrystusa odzwierciedlają, którzy ukazują nam oblicze Boga, pozwalają dostrzec odbicie Jego łagodności, pokory serca, prostoty, życzliwości i szczerości - mówił Benedykt XVI.
Podczas spotkania z Papieżem Seniorem ogłoszono też, że 18 listopada odbędzie się oficjalna inauguracja Biblioteki Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. Znajduje się ona w Kolegium Niemieckim w Watykanie i w całości jest poświęcona dziełom Papieża Seniora. Można już z niej korzystać od poniedziałku do środy w godz. od 15:30 do 19:30. Na razie zawiera ona około tysiąca pozycji, w dużej mierze darowanych przez samego Benedykta XVI.
Skomentuj artykuł