"Benedykt XVI to przeciwieństwo polityka"
„To człowiek bardzo autentyczny i oryginalny, nie ma w nim cienia fałszu. To człowiek, który mówi, co myśli, i robi to, co mówi. Krótko mówiąc, to przeciwieństwo polityka” – uważa Peter Seewald współautor wywiadu rzeki z Benedyktem XVI „Światłość świata”. 19 stycznia wieczorem odbyło się spotkanie z niemieckim dziennikarzem i pisarzem w sali prowincjalskiej klasztoru dominikanów w Warszawie. Prowadził je znany dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia.
Odpowiadając na pytania Peter Seewald mówił m.in., jakim człowiekiem jest Benedykt XVI, jak papież widzi przyszłość Kościoła, i w czym tkwi problem mediów, które zniekształcają obraz i wypowiedzi Ojca Świętego.
Niemiecki dziennikarz opowiedział także jak wyglądała jego „przygoda” z kard. Josephem Ratzingerem a później Benedyktem XVI. Zaczęła się ona przed ponad 20 laty kiedy niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung”, w którym Seewald pracował, zlecił mu napisanie sylwetki „pancernego kardynała”. Potem, stopniowo, dziennikarz zagłębiał się w jego książki i zaczął poznawać prawdziwą twarz kard. Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Spotkania i rozmowy z nim odmieniły jego życie, sprawiły, że z komunisty ponownie stał się katolikiem.
Seewald zdradził kulisy, jak doszło do wywiadu. Czekał na niego prawie pięć lat. „Jako dziennikarz byłem bardzo zaaferowany i podniecony możliwością spotkania się z papieżem. Ale są proste sposoby radzenia sobie ze stresem. Poprzedniego dnia trzeba wypić z litr czerwonego wina, a przed spotkaniem odmówić różaniec. Potem wszystko idzie jak z płatka” – powiedział żartując autor bestselleru, który już teraz rozszedł się na całym świecie w milionie egzemplarzy. Dziennikarz dodał, że papież bardzo ułatwiał mu zadanie i rozmawiał z nim jak przyjaciel.
W osiemnastu rozdziałach książki podzielonej na trzy części: „Znaki czasu”, „Pontyfikat” i „Dokąd zmierzamy” Benedykt XVI odpowiada w sposób osobisty i bezpośredni na najistotniejsze pytania dotyczące Boga, Kościoła i świata. W rozmowie nie ma tematów tabu. Papież nie uchyla się od odpowiedzi na pytania dotyczące skandali związanych z molestowaniem nieletnich przez osoby duchowne, ludzkiej seksualności, zaniedbań, błędów i grzechów Kościoła, kryzysu wiary i społeczeństwa, światowego kryzysu finansowego.
Na krótko od daty premiery, 23 listopada 2010 r. „Światłość świata” stała się światowym bestsellerem. W Niemczech jej wydawcą jest Herder Varlag, we Włoszech watykańska oficyna Libreria Editrice Vaticana.
Peter Seelwald (rocznik 1954), był redaktorem i publicystą w niemieckich tygodnikach „Der Spiegel”, „Stern” oraz w magazynie dziennika „Süddeutsche Zeitung”. Obecnie jest niezależnym publicystą, mieszka w Monachium. Jest autorem kilku książek o kardynale Josephie Ratzingerze, m.in. wywiadu-rzeki „Sól ziemi” - na temat chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego u progu XXI wieku oraz „Bóg i świat”. Książki te stały się bestsellerami na całym świecie.
Skomentuj artykuł