Benedykt XVI z uznaniem o roli Polski w świecie

(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / pz

- Ojciec Święty z uznaniem wypowiedział się o roli Polski na arenie międzynarodowej - powiedziała ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. Dzisiaj na audiencji Benedykt XVI przyjął członków korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej i tradycyjnie wygłosił do nich przemówienie.

Amb. Suchocka zaznaczyła, że tegoroczne orędzie noworoczne papieża do dyplomatów wyraźnie dzieli się na dwie części. Pierwsza dotyczy oceny wydarzeń i sytuacji politycznej na świecie a druga sytuacji społecznej, szczególnie młodego pokolenia, rodziny i znaczenia edukacji młodzieży dla przyszłości społeczeństwa.

- Dla niektórych może są to znane problemy, ale postawione w tak wyraźny sposób przez papieża w wystąpieniu do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej ma charakter szczególny - oceniła polska ambasador. Dodała że Stolica Apostolska kładą szczególny nacisk na kwestie fundamentalne dla świata, zaś Papież pragnie poprzez dyplomatów zainteresować nimi poszczególne rządy.

Hanna Suchocka podkreśliła, że papież, podobnie jak bł. Jan Paweł II, mówi o znaczeniu wolności religijnej jako podstawowym prawie każdego człowieka. - W tym roku kwestię tę ustawił w trochę innej perspektywie niż w przemówieniach z poprzednich lat. Nie oceniał, jak jest ona przestrzegana w poszczególnych krajach, lecz skoncentrował się na istocie tego, czego sam naucza na temat wolności religijnej - zaznaczyła pani ambasador.

Zwróciła także uwagę, że papież mówił wiele o rodzinie i jej wizji jaką prezentuje społeczna nauka Kościoła. - Poprzez pryzmat tych praw zasadniczych Benedykt XVI stara się wskazywać na prawidłowe tworzenie zasad na których powinna być budowana przyszłość ludzkości - podkreśliła.

Amb. Suchocka zwróciła uwagę na słowa papieża o znaczeniu relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, w tym o nawiązanych niedawno relacjach z Malezją. - Widać, jak Stolicy Apostolskiej i innym państwom zależy na zawarciu i utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych - zaznaczyła polska dyplomatka. Zwróciła też uwagę, że Stolica Apostolska stała się pełnoprawnym członkiem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. - To wynik wieloletniego zaangażowania Watykanu w problemy migrantów i uchodźców. Jest to tym bardziej znamienne, gdyż Stolica Apostolska zazwyczaj przy organizacjach międzynarodowych ma status obserwatora - oceniła pani ambasador.

Wśród zbliżających się najważniejszych tegorocznych wydarzeń międzynarodowych z udziałem papieża ambasador Suchocka wymieniła wizyty apostolskie w Meksyku i na Kubie w marcu oraz XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji. - Przypomnijmy, że w ostatnich latach Benedykt XVI w swych działaniach wiele miejsca poświęcał Afryce. Teraz przyszedł czas na Amerykę Łacińską - powiedziała pani ambasador.

- Drugim ważnym wydarzeniem będzie synod na temat nowej ewangelizacji. Mamy już ważne dokumenty a także cały czas trwającą gorącą debatę na ten temat. W Kościele powszechnym staramy się odpowiedzieć na pytanie, czym jest ewangelizacja we współczesnym świecie. W tym kontekście należy także widzieć troskę papieża o wychowanie i edukację młodych pokoleń - powiedziała amb. Suchocka.

Pytana o osobiste spotkanie z Ojcem Świętym pani ambasador powiedziała, że Benedykt XVI bardzo serdecznie zareagował na jej osobę. - Podziękowałam papieżowi za to co robi dla świata i Kościoła. Ze swej strony Ojciec Święty z uznaniem wypowiedział się o roli Polski na arenie międzynarodowej - powiedziała ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI z uznaniem o roli Polski w świecie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.