Benedyktynki sprzedają karpie, pierniki i ciasta. Ty też możesz je wesprzeć

(fot. facebook.com/benedyktynkistaniatki/)
KAI / jb

W opactwie mniszek benedyktynek w Staniątkach pod Krakowem są już do kupienia karpie z klasztornych stawów, upieczone przez siostry pierniczki, miody, świąteczne ciasta i przetwory. W ten sposób można wesprzeć remont 800-letniej siedziby sióstr i wspomóc plany budowy muzeum.

Karpie ze Staniątek znane są w całej Polsce. Ich tajemnica tkwi w smaku – są karmione pszenicą, ekologiczne. Oprócz ryb, w starym opactwie można zakupić także świąteczne ciasta, wypiekane w klasztornej kuchni i ręcznie ozdabiane pierniczki oraz przetwory, soki, powidła i dżemy.

DEON.PL POLECA

– Przy stole wigilijnym pamiętamy o ludziach, którzy nas odwiedzają, o naszych dobrodziejach, o tych, którzy kupili u nas ryby, ciasta świąteczne, przetwory. Tworzymy wspólnotę, są wtedy z nami – przekonuje matka Stefania Polkowska, ksieni klasztoru.

Szczegółowe informacje można uzyskać na furcie i pod numerem telefonu: 12 281 80 58.

W Staniątkach trwają prace związane z budową muzeum i biblioteki. Nowoczesny Wirydarz Dziedzictwa Benedyktyńskiego to budynek, który będzie jednocześnie muzeum, biblioteką i czytelnią. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oddane nowoczesne muzeum, a także biblioteka, archiwum, czytelnia wraz z salami edukacyjnymi. Siostry chcą również udostępnić odwiedzającym archiwum i skryptorium.

Klasztor mniszek w Staniątkach powstał prawdopodobnie w 1216 roku. Ufundował go Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Do najcenniejszych skarbów klasztoru należą dwie XIV-wieczne rzeźby tronujących Madonn oraz późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Ołtarz główny kościoła to wybitne dzieło późnego baroku, udział w jego tworzeniu brał prawdopodobnie architekt włoski Francesco Placidi.

W Staniątkach od stuleci czczony jest cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej. Opactwo staniąteckie, dzięki swojej nieprzerwanej historii, zachowało bogaty zbiór zabytków: dokumentów, rękopisów, starodruków, muzykaliów oraz przedmiotów i szat liturgicznych. Obecnie klasztor posiada kilkanaście tysięcy woluminów, w większości nieskatalogowanych i nieprzebadanych - do dziś zachowały się w nim bezcenne zapisy kolęd i pieśni związanych z Bożym Narodzeniem, kancjonały, pieśni w dużej mierze pisane po polsku z notacjami muzycznymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedyktynki sprzedają karpie, pierniki i ciasta. Ty też możesz je wesprzeć
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.