Beskid Mały: 15-lecie Kaplicy Ludzi Gór

KAI / psd

Około trzech tysięcy osób z Polski i zagranicy uczestniczyło 22 sierpnia w uroczystościach na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym z okazji 15-lecia tutejszej Kaplicy Ludzi Gór. Uroczystą Mszę św. dziękczynną odprawił bp Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz bielsko-żywiecki poświęcił także kamienny obelisk, upamiętniający ofiary Katynia i tragedii pod Smoleńskiem.

W homilii bp Rakoczy przypomniał, jak bardzo drogie Janowi Pawłowi II były góry, a szczególnie Beskid Mały, w otoczeniu, którego się wychował. Hierarcha zaapelował także, by chodząc po górach „patrzeć nie tylko pod nogi, ale przede wszystkim w niebo”, gdyż tam, jak zauważał duchowny, jest ostateczne przeznaczenie człowieka.

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) leżący u podnóża Leskowca, to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 r., po Mszy św. odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wcześniej szczyt nazywany był Jaworzyną lub Magurą. W 1981 r. z inicjatywy działaczy Oddziału PTTK w Wadowicach, nadano drugą nazwę – Groń Jana Pawła II. Od 1991 r. na szczycie znajduje się stalowy krzyż poświęcony "ludziom gór".

DEON.PL POLECA

Kaplicę zbudowano z inicjatywy mieszkańców Andrychowa: Danuty i Stefana Jakubowskich jako dar dla Jana Pawła II na jego 75. urodziny. To górskie sanktuarium ma symboliczne wymiary: 13 m na 5 m, nawiązujące do daty zamachu na życie papieża (13 maja 1981 r.).

We wrześniu 1995 roku kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Od tej pory jest to miejsce nie tylko turystyki, ale i modlitwy. W kaplicy znajdują się pamiątki związane z papieżem Polakiem, m.in. fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku, a także podarowane przez niego różańce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Beskid Mały: 15-lecie Kaplicy Ludzi Gór
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.