Białystok: ingres abp. Józefa Guzdka do archikatedry białostockiej

Białystok: ingres abp. Józefa Guzdka do archikatedry białostockiej
fot. PAP/Artur Reszko
KAI / ml

W Białymstoku odbył dziś ingres abp. Józefa Guzdka do bazyliki archikatedralnej. „Święty Józef uczy najważniejszych postaw: zaufania i służby, które są fundamentem udanego życia osobistego, rodzinnego i społecznego oraz warunkiem wypełnienia misji powierzonej przez Boga” – powiedział w homilii nowy metropolita białostocki. W uroczystości ingresu 65-letniego hierarchy uczestniczył m.in. abp Jakub, prawosławny biskup białostocko-gdański.

W drzwiach katedry nowego Pasterza diecezji powitał bp Henryk Ciereszko oraz proboszcz parafii katedralnej, ks. prał. Henryk Żukowski.

Po tym powitaniu bp. Ciereszko odczytał bullę Ojca Świętego Franciszka. Następnie Nuncjusz Apostolski w Polsce przekazał abp. Józefowi Guzdkowi pastorał i symbolicznie wprowadził go na katedrę Arcybiskupów Białostockich. Wręczenie go oznacza przekazanie władzy pasterskiej, włączając nowego arcybiskupa w spuściznę historyczną archidiecezji wileńskiej, a od 1992 r. archidiecezji białostockiej.

Gdy abp Guzdek zajął miejsce na katedrze biskupów białostockich, a przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy szacunku swojemu nowemu pasterzowi.

W homilii nowy metropolita białostocki zauważył, że osoba św. Józefa pojawia się w jego życiu już po raz drugi, i to nieprzypadkowo. „Wpatrzony w św. Józefa, analizując jego dokonania, przymioty umysłu i serca jestem przekonany, że w życiu najważniejsze jest zaufanie Bogu i ludziom oraz postawa służby. Pojawiają się jednak pytania: Jak wejść w nowe środowisko? Jak zdobyć zaufanie księży i wiernych świeckich, dzieci i młodzieży, katolików, przedstawicieli innych wyznań oraz niewierzących, wszystkich żyjących i pracujących tu, na podlaskiej ziemi?” – zastanawiał się.

Odpowiedź na nie hierarcha znalazł w Dzienniku bł. ks. Michała Sopoćki, który napisał: „Trzeba poznać najpierw to, co ludzie mają dobrego, to znaczy odkryć ich bogactwa, następnie odkryć środowisko, w którym się obracają i w konkretny sposób pomóc im żyć w tym środowisku przez dawanie się innym”.

„Od dziś staję się jednym z Was. Powtarzam za św. Augustynem: „Dla Was jestem biskupem. Z Wami jestem chrześcijaninem”. (…) Przychodzę zatem dzisiaj, by poznawać bogactwo dobra, które jest w każdym z Was; by odkryć i zrozumieć środowisko, kontekst i okoliczności Waszego życia; by dając siebie, żyć dla Was i razem z Wami, jako Wasz pasterz i brat” – podkreślał.

Na zakończenie uroczystości słowa pozdrowienia skierował do abp. metropolity nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W imieniu papieża Franciszka pozdrowił wszystkich uczestników uroczystości i podziękował bp Henrykowi Ciereszce, którą pełnił w oczekiwaniu na nowego metropolitę, a abp. Tadeuszowi Wojdzie za czteroletnie „prowadzenia Kościoła białostockiego po Bożych drogach”.

Zawierzył również Bogu rozpoczynającą się posługę abp. Guzdka. „Jego zawołanie biskupie «Tobie Panie zaufałem» jest wyrazem ufności w stosunku do Boga zarówno w radościach, jak i w trudach ziemskiego życia”. Dlatego życzył nowemu metropolicie, aby z tą samą ufnością wypełniał zadania, jakie teraz przed nim stają, korzystając z dobroci i mądrości ludzi żyjących na Podlasiu, duchownych i świeckich”.

List od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odczytał minister Paweł Szrot – Szef Gabinetu Prezydenta RP. Prezydent zwrócił uwagę, że niedługa historia archidiecezji białostockiej ma swe bogate dziedzictwo historyczne.

„Kresowe korzenie, z mozaiką kultur, wyznań i narodowości wyróżniają Ziemię Podlaską i jej mieszkańców na tle innych regionów Polski. Współistnienie w przyjaźni jest tu nie tylko słusznym postulatem, lecz codzienną rzeczywistością. (…) Praca duszpasterska w tym nowym środowisku przyniesie zapewne wiele nowych wyzwań” – pisał Prezydent, dziękując abp. Guzdkowi za wieloletnią posługę biskupa polowego Wojska Polskiego.

Życzenia abp. Guzdkowi złożył następnie abp Jakub, prawosławny biskup białostocko-gdański. Podkreślał on, że „na nowego metropolitę oczekiwali nie tylko wierni wyznania katolickiego – osoby różnych wyznań mieszkają obok siebie, razem pracują i wspierają się wzajemnie. Współpraca ta dotyczy także duchownych, stąd wyraził nadzieję, że – podobnie jak z poprzednikami – i tym razem ta współpraca będzie układać się pomyślnie dla obu Kościołów”.

Stwierdził, że wyzwania współczesnego świata wymagają współpracy w działaniu i zbliżają do siebie oba Kościoły. „Stoimy przed tymi samymi wyzwaniami, problemami i zagrożeniami, które łatwiej jest przezwyciężać wspierając się wzajemnie“ – mówił abp Jakub, życząc nowemu metropolicie opieki Matki Bożej.

Życzenia w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przesłał abp Stanisław Gądecki.

Na zakończenie uroczystości abp Guzdek dziękował papieżowi Franciszkowi za obdarzenie go zaufaniem; nuncjuszowi apostolskiemu, kardynałom, biskupom, przedstawicielom wszystkich Kościołów chrześcijańskich i innych wyznań oraz przedstawicielom Wojska Polskiego i służb mundurowych za obecność i wspólną modlitwę.

***

Józef Guzdek urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu przez posługę kard. Franciszka Macharskiego. Przez 13 lat pełnił posługę wikariusza w parafiach archidiecezji krakowskiej, a następnie przez 4 lata był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

W 1998 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W kolejnych latach pełnił funkcje: kierownika Studium Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, dyrektora Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, a następnie rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dewizą jego posługiwania są słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem).4 grudnia 2010 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej w Warszawie odbył 19 grudnia 2010 r.1 sierpnia 2015 r. został mianowany na stopień generała brygady.

16 lipca br. bp Józef Guzdek został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Białystok: ingres abp. Józefa Guzdka do archikatedry białostockiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.