Biblia pauperum. Wystawa ilustratorów
Biblia Pauperum jest wystawą, ale też eksperymentem, którego celem jest odpowiedź na pytanie, czy współczesna grafika może służyć do ilustrowania Pisma Świętego. Otwarcie wystawy odbędzie się 15 września o 19.00.
Ilustracje do Pisma Świętego kojarzą się z uproszczonymi i dosłownymi grafikami w bibliach dla dzieci. Wydaje się, że nie istnieje współczesny język graficzny, który służyłby do przedstawiania biblijnych opowieści i idei.
Na wystawie prezentujemy ilustracje twórców zajmujących się na co dzień grafiką artystyczną i użytkową. Zamiast tekstów publicystycznych, powierzyliśmy im fragmenty Biblii, które uznajemy za kluczowe dla tożsamości katolickiej lewicy. W efekcie powstały rysunki, kolaże, plakaty, które komentują problemy związane ze sprawiedliwością społeczną, ubóstwem, obowiązkiem pomocy wykluczonym, otwartością na innych czy ekologią.
Prezentowane na wystawie prace operują uproszczonym znakiem i obrazami zaczerpniętymi z bieżącej rzeczywistości. Inspirują do krytycznego oglądu świata, nawołują do zmiany postaw. Tworzą nową wersję biblii pauperum rozumianej jako syntetyczny i obrazowany zbiór uniwersalnyh wskazówek do tworzenia solidarnego społeczeństwa.
"Kontakt" to papierowy magazyn i internetowy dwutygodnik katolewicy społecznej. Łączymy wrażliwość na problemy ubóstwa i wykluczenia społecznego z inspiracjami płynącymi z nauki społecznej Kościoła i tradycji chrześcijaństwa ubogiego. W "Kontakcie" ilustracja jest zawsze równorzędnym partnerem tekstu. Współpracujemy z grafikami, którzy należą do najzdolniejszych przedstawicieli młodej polskiej ilustracji. To spośród nich wywodzą się autorzy prac prezentowanych w ramach wystawy.
Wystawę będzie można oglądać od 16 do 25 września 2016 r. w Rotacyjnym Domu Kultury w Jazdowie.
Skomentuj artykuł