Biskup Gerard Kusz przechodzi na emeryturę
Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Gerarda Kusza z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej - ogłosiła dziś (15 listopada) w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Zgodnie z decyzją bp Kusz przechodzi na emeryturę.
Bp Gerard Kusz od 1985 roku pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji opolskiej, a od 1992 roku - gliwickiej. Jego dewizą biskupią są słowa: "Oboedientia et pax" (Posłuszeństwo i pokój). W Konferencji Episkopatu Polski jest obecnie wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego.
23 października 2014 roku bp Gerard Kusz skończył 75 lat i po przyjęciu przez Ojca Świętego Franciszka rezygnacji, z dniem 15 listopada 2014 roku przechodzi na emeryturę.
Kończący posługę biskupa pomocniczego bp Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 roku w Dziergowicach. W 1957 roku rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 roku w Opolu. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W latach 1973-1974 pełnił funkcję prefekta w WSD Śląska Opolskiego w Nysie. W 1974 roku rozpoczął studia na specjalizacji katechetycznej na KUL. W 1976 roku uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1978 roku obronił pracę doktorską. W 1978 roku został mianowany wykładowcą katechetyki, pedagogiki i teologii pastoralnej w WSD Śląska Opolskiego w Nysie. W tym czasie pełnił też funkcje: członka Rady Naukowej Diecezjalnego Instytutu Pastoralnego w Opolu (Filia KUL), diecezjalnego wizytatora nauki religii, cenzora książek religijnych, sekretarza Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów oraz prezesa wojewódzkiego oddziału TP KUL w Opolu. W latach 1983-1985 był wicerektorem WSD Śląska Opolskiego w Nysie.
27 czerwca 1985 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Konsekracja miała miejsce 15 sierpnia 1985 roku. W diecezji opolskiej powierzono jego pieczy: sprawy katechetyczne, wizytatorów diecezjalnych, sprawy kultury chrześcijańskiej, Klubów Inteligencji Katolickiej, TP KUL i sprawy rekolekcyjno-formacyjne laikatu. Sprawował szczególną opiekę nad raciborskim rejonem duszpasterskim. 25 marca 1992 roku został biskupem pomocniczym nowopowstałej diecezji gliwickiej. W diecezji pełni funkcje: wikariusza generalnego, przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. Od 1985 roku należy do Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Skomentuj artykuł