Biskup Kazimierz Ryczan ukończył 75 lat
Uroczysta Msza św. w bazylice kieleckiej pod przewodnictwem bp Kazimierza Ryczana koncelebrowana przez biskupów pomomocniczych Mariana Florczyka i Kazimierza Gurdę oraz opata cysterskiego o. Edwarda Stradomskiego, życzenia od licznych delegacji wspólnot i zgromadzeń zakonnych, setki księży z diecezji, środowisko seminarium oraz tłumy kielczan na uroczystości - tak w Kielcach uczczono 10 lutego jubileusz 75 lat życia biskupa kieleckiego.
Homilię wygłosił ks. dr hab. Kazimierz Święs, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - jako adiunkt, asystent i wieloletni przyjaciel biskupa kieleckiego, od lat związanego z KUL. Biskupa Ryczana określił mianem "pasterza posłanego przez Jezusa do diecezji kieleckiej" i przypomniał jego drogę życia i kapłaństwa.
"Znaczącym rysem jego życia, posługi kapłańskiej i biskupiej było swoiste pójście za człowiekiem i towarzyszenie mu na różnych jego drogach" - mówił. Wspominał m.in. służbę na rzecz młodych ludzi w czasach duszpasterstwa akademickiego w Rzeszowie i powstanie "Monolitu" - wspólnoty DA, która trwa do dziś, czy posługę w konwikcie KUL.
Zwrócił uwagę na "ukochanie ziemi świętokrzyskiej i jej mieszkańców", przejawiające się w listach, w kazaniach z budującymi przykładami. Wspominał o pomaganiu materialnym ubogim studentom i pomocy udzielanej kapłanom, w tym także i tym, "którzy nie sprostali powołaniu, jeśli nie weszli na drogę walki z Kościołem".
Ks. prof. Święs wspominał także posługę biskupa kieleckiego na rzecz rodziców kapłanów i jego stałą pasterską troskę o "budowanie jedności powierzonej sobie wspólnoty". Mówił także o jego zasługach dla nauki, o wezwaniach do jednoczenia prawicy w regionie i użyczenia na ten cel "swojego stołu i gościny", a także o doskonałej znajomości mechanizmów społecznych, czytelnych w przepowiadaniu bp Ryczana.
"Dziękujemy za 75 lata twego życia, za tę moc łaski, która działała w ludzkich sercach przez twoją posługę" - mówił ks. prof. Święs.
Z życzeniami dla biskupa kieleckiego przybyły delegacje władz miasta i regionu, posłowie, parlamentarzyści, ruchy i wspólnoty katolickie, zakon bożogrobców z Miechowa, zgromadzenia i zakony, przewodnicy turystyczni, szkoły i grupy mieszkańców miasta.
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Ryczan - biskup kielecki, urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy k. Przemyśla. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu. W 1993 r. został biskupem kieleckim (ingres do kieleckiej bazyliki odbył 11 września). Do Kielc przybył z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym nadal związany był przez wszystkie lata swojej biskupiej posługi.
Bp Ryczan był członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Społecznych Iustitia et Pax. Od 2008 r. jest Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.
W czasie swojej ponad 20-letniej posługi w Kielcach koncentrował się m.in. na rozwijaniu wspólnot i ruchów katolickich - zgodnie ze swym zawołaniem: "W więzach wspólnoty". Biskup kielecki jest znany z dobitnych kazań odnoszących się do sytuacji społecznej i politycznej w kraju i na świecie.
Zainteresowania naukowe bp Ryczana skupiają się na socjologii religii i katolickiej nauce społecznej. Prace badawcze dotyczą: religijności, powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, wartości podstawowych społeczeństwa, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Bibliografia Księdza Biskupa obejmuje kilkadziesiąt pozycji, ponadto drukiem kilkakrotnie ukazywały się zbiory kazań.
Skomentuj artykuł