Biskup Łukasz Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę

Biskup Łukasz Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę
(fot. Wayne Bishop / Unsplash)
KAI / kk

175 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 18. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 382. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 28. Diecezji Kaliskiej.

Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. - Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza - powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder.

Grupie kalisko-pleszewskiej przewodzi Ireneusz Reder z Pleszewa. Po raz pierwszy do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów są także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach i franciszkanin o. Bartłomiej z klasztoru w Jarocinie.

Po raz pierwszy do rowerzystów pielgrzymki kaliskiej dołączył bp Łukasz Buzun. - Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę - mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. - W czasie takiego pielgrzymowania w ciszy odmawiamy różaniec i inne modlitwy. Będzie też czas, aby zatrzymać się w kościele na krótką adorację Najświętszego Sakramentu czy odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. - podkreśla bp Buzun.

Na rowerach na Jasną Górę podążają ludzie w różnym wieku, począwszy od kilkuletnich dzieci. Najstarszy uczestnik liczy ponad 70 lat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun. Po Eucharystii kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego zawierzył pielgrzymów patronowi.

Na postojach rowerzyści codziennie uczestniczą we Mszy św., wsłuchują się w konferencje głoszone przez ojca duchownego i wspólnie modlą się. - Specyfika duchowa pielgrzymki rowerowej jest inna niż pieszej. Jadąc na rowerze indywidualnie modlimy się np. różańcem - tłumaczy Ireneusz Reder.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy cała rodzina. - Wraz z mężem Dawidem, 10-letnią córką Małgosią i 12-letnim synem Jasiem pielgrzymujemy na Jasną Górę od siedmiu lat. Na początku dzieci woziliśmy w wózkach, a od czterech lat już same jeżdżą na rowerach - mówi Patrycja z Pleszewa, która dodaje, że w drodze modlą się za Kościół i rodzinę.

- W tym roku jadę już dziewiąty raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Wybrałam taką formę pielgrzymki, ale w przyszłym roku planuję pójść pieszo na Jasną Górę - powiedziała Beata ze Strzegowej.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 382. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 28. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

14 sierpnia po Mszy św. porannej część pielgrzymów powróci do Kalisza, a grupa chętnych wyruszy w dalszą drogę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Grupie przewodził będzie pomysłodawca Paweł Tarchalski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup Łukasz Buzun pielgrzymuje rowerem na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.