Biskup wzywa Brazylię do przeprosin za ludobójstwo

Biskup wzywa Brazylię do przeprosin za ludobójstwo
(fot. Leticia Chamorro / Foter / CC BY)
KAI / kw

Przewodniczący Konferencji Biskupiej Paragwaju wyraził nadzieję, że Brazylijczycy przeproszą za ludobójstwo jakiego dokonali w XIX w. podczas bitwy pod Acosta Ñu koło Caacupé. Zabili wówczas około 3 tys. dzieci.

Podczas Mszy św. w sanktuarium maryjnym w Caacupé bp Claudio Giménez wezwał także władze Brazylii, by oddały zrabowane wówczas skarby, a przynajmniej złotą koronę z figury Matki Bożej.

Działo się to podczas wojny Paragwaju z Trójprzymierzem (Argentyną Brazylią i Urugwajem) w latach 1865-1870. 16 sierpnia 1869 r. doszło do bitwy, w której po stronie paragwajskiej walczyło 500 weteranów i 3000 dzieci. Przez sześć godzin stawiali oni opór 20 tys. żołnierzy Trójprzymierza.

Brazylijski historyk Julio José Chiavenatto opisywał, że "przestraszone dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat, w ogniu walki, rzuciły się do nóg brazylijskich żołnierzy z płaczem, by ich nie zabijali. Zostały natychmiast zarżnięte".

Gdy ukryte w pobliskiej dżungli ich matki wyszły, by zebrać ciała swych dzieci, pochodzący z Francji dowódca brazylijski Gaston d’Orléans, znany jako Hrabia Eu, nakazał podpalić pole bitwy. Płomienie pochłonęły dzieci i ich matki. Kazał też podpalić szpital w Piribebuy, w którym większość spośród 600 chorych stanowili ranni z bitwy.

Ci, którym udało się wydostać z płomieni, byli dobijani lancami przez żołnierzy. - Historia Ameryki Południowej nie zna bardziej odrażającej zbrodni wojennej - pisał Chiavenatto.

16 sierpnia jest dziś obchodzony w Paragwaju jako Dzień Dziecka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup wzywa Brazylię do przeprosin za ludobójstwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.