Biskup wzywa Brazylię do przeprosin za ludobójstwo
Przewodniczący Konferencji Biskupiej Paragwaju wyraził nadzieję, że Brazylijczycy przeproszą za ludobójstwo jakiego dokonali w XIX w. podczas bitwy pod Acosta Ñu koło Caacupé. Zabili wówczas około 3 tys. dzieci.
Podczas Mszy św. w sanktuarium maryjnym w Caacupé bp Claudio Giménez wezwał także władze Brazylii, by oddały zrabowane wówczas skarby, a przynajmniej złotą koronę z figury Matki Bożej.
Działo się to podczas wojny Paragwaju z Trójprzymierzem (Argentyną Brazylią i Urugwajem) w latach 1865-1870. 16 sierpnia 1869 r. doszło do bitwy, w której po stronie paragwajskiej walczyło 500 weteranów i 3000 dzieci. Przez sześć godzin stawiali oni opór 20 tys. żołnierzy Trójprzymierza.
Brazylijski historyk Julio José Chiavenatto opisywał, że "przestraszone dzieci w wieku od sześciu do ośmiu lat, w ogniu walki, rzuciły się do nóg brazylijskich żołnierzy z płaczem, by ich nie zabijali. Zostały natychmiast zarżnięte".
Gdy ukryte w pobliskiej dżungli ich matki wyszły, by zebrać ciała swych dzieci, pochodzący z Francji dowódca brazylijski Gaston d’Orléans, znany jako Hrabia Eu, nakazał podpalić pole bitwy. Płomienie pochłonęły dzieci i ich matki. Kazał też podpalić szpital w Piribebuy, w którym większość spośród 600 chorych stanowili ranni z bitwy.
Ci, którym udało się wydostać z płomieni, byli dobijani lancami przez żołnierzy. - Historia Ameryki Południowej nie zna bardziej odrażającej zbrodni wojennej - pisał Chiavenatto.
16 sierpnia jest dziś obchodzony w Paragwaju jako Dzień Dziecka.
Skomentuj artykuł