Biskup został "zmieszany z błotem": Postanowiłem spróbować, jak to jest

Fot. Festiwal życia w Kokotku
PAP / pk

- Ludzie czasem mieszają biskupów z błotem. Postanowiłem spróbować, jak to jest - powiedział bp Piotr Przyborek z Gdańska, który wziął udział w Biegu Festiwalowicza w Kokotku. Jego 5-kilometrowa trasa prowadzi przez wodę, las, błotniste rowy i piaszczyste wzniesienia.

Biskup zmieszany z błotem. "Postanowiłem spróbować, jak to jest"

- Ludzie czasem mieszają biskupów błotem. Postanowiłem spróbować, jak to jest. Całkiem miłe, nie jest tak źle - mówił bp Przyborek odbierając medal po zakończonym biegu.

- Świetny bieg, wspaniała atmosfera! Ktoś się topi, drugi mu pomaga, podaje rękę, wyciąga za włosy. Wyzwanie jest mocne - dodał.

Zapytany, czy jest to symbol tego, dokąd duchowieństwo powinno wyjść, by dotrzeć dziś do młodego pokolenia, bp Przyborek odpowiedział: "to nie są peryferia Kościoła, tu jest jego centrum".

DEON.PL POLECA


Czym jest Festiwal Życia?

Festiwal Życia w Kokotku rozpoczął się w poniedziałek a zakończy w niedzielę. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się m.in. koncerty zespołów C-BooL, Mesajah, niemaGOtu i Siewcy Lednicy. Konferencje dla uczestników głoszą m.in. duszpasterz Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000 dominikanin ojciec Tomasz Nowak, ekspert w zakresie zapobiegania zachowaniom samobójczym, członek zespołu "Życie warte jest rozmowy" ks. Tomasz Trzaska, duszpasterz Wspólnoty i Szkoły Nowej Ewangelizacji "Zacheusz", franciszkanin brat Kryspin Maćczak oraz Edyta i Łukasz Golcowie.

Sobotni muzyczny wieczór uwielbienia poprowadzi festiwalowy zespół 3Dni3Noce wraz ze świeckim ewangelizatorem Marcinem Zielińskim.

Fot. Festiwal życia w Kokotku

Ekstremalny bieg przez błoto, wodę i piasek, w którym udział wzięło w tym roku 500 uczestników, jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów festiwalu.

Festiwal Życia zakończy się uroczystą mszą świętą w niedzielę o godz. 11.

Pierwszy Festiwal Życia odbył się w 2018 r. pod hasłem "Wstań!". Głównym organizatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest misjonarz oblat ojciec Tomasz Maniura, założyciel duszpasterstwa młodzieży NINIWA. Współorganizatorami są: Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, archidiecezje katowicka, częstochowska i wrocławska oraz diecezje opolska, gliwicka, sosnowiecka i bielsko-żywiecka.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskup został "zmieszany z błotem": Postanowiłem spróbować, jak to jest
Komentarze (11)
SM
~Stanislaw Medrala
17 lipca 2024, 10:56
Wojciech Młynarski śpiewał: W co sie bawić, w co sie bawić? Szkoda ze w "pobożnej" zabawie zabrakło Jurka Owsiaka .
MN
Mariusz Nowak
14 lipca 2024, 17:36
Od 1 lipca w każdej parafii: "udaje się na krótki wypoczynek..." I tak co pół roku. Zazdroszczę możliwości. U mnie bieda z kasą i czasem... Nie wiem czy kupić węgiel, czy zrobić wreszcie mały remont?!
RL
~Robert Lisowicz
15 lipca 2024, 00:00
Nie zazdrość tylko idź na wycieczkę do lasu albo poleż nad jeziorem. I nie myśl o tych, którzy są "w każdej parafii"
PG
~Piotr Gawor
14 lipca 2024, 14:41
Kazdy biskup ma swoj charyzmat. Jeden jest majestatyczny, inny bawi sie z dziecmi, inny pisze listy o trzezwosci, inny organizuje Nowa Ewangelizacje. I dobrze. Pozwolmy Duchowi sw dzialac roznorodnie
ŚT
~Średnia Teresa
14 lipca 2024, 13:56
Nie idzie nikomu dogodzić- jedni chcą biskupów przy ludzie aby robili młodym kanapki na śniadanie, drudzy aby byli niczym figura woskowa na lektyce z tiarami do ziemi, następni chcą aby biskupi remontowali zabytki, kolejni aby biskupi sprzedawali dobra kościelne i rozdawali ubogim...a wszyyskim trzeba przypomnieć Litzy na pytanie - Co ci się najbardziej nie podoba w Kościele? Ja- odrzekł.
KP
~Katarzyna Peplińska
13 lipca 2024, 22:04
Widzę, że sami malkontenci się zebrali! Cieszyć się trzeba, że i księżom i lufziom się chce budzić ludzi. Nigdy nie było łatwo, ale teraz to jest prawdziwe wyzwanie. Ja się nie boję - Bóg zawsze zwycięża, pomimo, że co poniektórzy marzą o końcu Kościoła. Chcielibyście!
AS
~A. Szczawiński
13 lipca 2024, 16:21
Jakieś to infantylne. Tęsknię za hierarchami na miarę naszych krytycznych czasów, tęsknię za błogosławionym Księdzem kardynałem Stefanem Wyszyńskim.
KM
~Karolina Mika
13 lipca 2024, 15:07
Szanowny Biskupie, proszę o przebieżkę pieszo po starówce Gdańska i odwiedzenie kościołów tych starych. Niemal wszystkie zaniedbane, zabytki w nich w stanie agonii, w czerwcu w kilku stały jeszcze szoopka i grób Jezusa ( ten sam kosciół) lub uschnięte bazie ( kościół św. Brygidy). Renesansowe i barokowe zabytki są nieodnoeione, niektóre na skraju ruiny. Potem zapraszam do Krakowa na wizytę w tutejszych zabytkowych kościołach i wyciągnięcie wniosków, dlateczegoo w tym samym czasie jedno miasto pozyskuje i remontuje zabytki kultury, a w drugim przez ten czas nic prawie nie zrobiono. Ale za to bilet wstępu do zakurzonej św. Brygidy kupić trzeba, żeby wejść do kościoła.
MN
Mariusz Nowak
12 lipca 2024, 21:33
Skąd bierzecie czas na te zabawy???
GK
~Grzegorz Kwapiński
12 lipca 2024, 15:42
Kolejni kapłani opuszczają szeregi tamtejszego gdańskiego Kościoła, ale co tam, najważniejsze, aby się zabawić. Ilu już poszło od początku roku? Dziesięciu? A ilu ostatnio? I młodzi, i tacy z doświadczeniem.
AK
~Andrzej Kmita
12 lipca 2024, 17:09
A nie więcej? Zdaje się też, że kurialiści.