Biskupi płoccy ws. "tęczowych aureoli": nie godzimy się z wyrokiem sądu

fot. Depositphotos
PAP / pk

Biskupi płoccy wydali oświadczenie, w którym podkreślili, iż nie godzą się z wyrokiem uniewinniającym oskarżone o rozlepianie nalepek z Matką Bożą Częstochowską w tęczowej aureoli. Jak przekazali, wyrok Sądu Rejonowego w Płocku w tej sprawie przyjęli z bólem i smutkiem.

We wtorek Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy oskarżone w procesie o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół jednego tamtejszego kościoła św. Dominika nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Sąd uznał m.in., że zachowanie wszystkich oskarżonych nie wypełniło znamion zarzucanego im czynu, w tym działania intencjonalnego. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

"Z bólem i smutkiem przyjęliśmy wyrok Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 r., w sprawie dotyczącej profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w naszym mieście, w kwietniu 2019 r. Zauważamy, że działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i - w swojej istocie - są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy" - napisali we wspólnym oświadczeniu biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskup senior Roman Marcinkowski.

"Nie godzimy się z wyrokiem, który przez wielu określony już został jako jawne przyzwolenie Państwa na działania wymierzone w religię katolicką, cześć Matki Bożej i przedmioty kultu z Nią związane oraz uczucia katolików. Wyrażamy głęboką nadzieję, że sąd II instancji, zgodnie z prawem, opowie się przeciw dokonanej profanacji, przywracając zachwiane poczucie sprawiedliwości" - oświadczyli biskupi płoccy w swym stanowisku.

DEON.PL POLECA

Ich stanowisko - z tytułem: Oświadczenie biskupów diecezji płockiej w sprawie wyroku dotyczącego profanacji wizerunku Matki Boskiej - przekazała w czwartek mediom kuria diecezjalna.

Sprawa Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. dotyczy wydarzeń z nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r., gdy wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi płoccy ws. "tęczowych aureoli": nie godzimy się z wyrokiem sądu
Komentarze (2)
WG
W Gedymin
5 marca 2021, 08:16
Te wizerunki mogą obrażać uczucia religijne katolików, zwłaszcza tych którzy budują w sobie i innych nienawiść do osób LGBT. Podobnie Pan Jezus obrażał uczucia religijne faryzeuszy, choć tamci wydali Go na śmierć, a nie skazali na prace społeczne. Przez wieki wizerunek Madonny był ozdabiany i "ozdabiany" symbolami królów, państw, cechów, znakami wojskowymi, czasami dodawano podobizny wielkich tego świata niekiedy równocześnie wielkich grzeszników. Do biskupa Libery, który niedawno odbył roczne rekolekcje mam pytanie "czy milczenie biskupów wobec słów o zdradzieckich mordach i kanaliach, a wkrótce potem opłatek z udziałem kardynała Nycza" nie jest "przyzwoleniem Kościoła" na ...