Biskupi Szwajcarii o ochronie życia ludzkiego

(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Społeczeństwo jest prawdziwie ludzkie wtedy, gdy walcząc z cierpieniem i chorobami, wykazuje zdolność do przyjęcia każdego człowieka z poszanowaniem jego godności, a także do zrobienia miejsca najmniejszym i najsłabszym z ludzi. Jest to jeden z kluczowych fragmentów dokumentu końcowego, wydanego po zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Szwajcarii.

Hierarchowie skupili się w nim na konieczności ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Zaakcentowanie tego zagadnienia ma związek m.in. z przygotowywanym w tym kraju kontrowersyjnym projektem prawa dotyczącego diagnostyki przedimplantacyjnej. Możliwości techniczne pozwalają bowiem na analizę poczętego metodą in vitro zarodka przed jego wszczepieniem do macicy matki i wykrycie u niego ewentualnych anomalii.

Biskupi jasno stwierdzili, że społeczeństwo nie stanie się lepsze dlatego, że pozwoli na wybranie tylko zarodków doskonałych i na usunięcie pozostałych. "Kościół zawsze będzie sprzeciwiał się doborowi, selekcji i eliminacji ludzi jako drodze postępu. Z zadowoleniem przyjmujemy jednak ukierunkowanie możliwości technicznych w stronę rozwiązań chroniących ludzkie życie we wszystkich jego fazach" - napisali biskupi.

DEON.PL POLECA

Zaapelowali zatem, by "zachować i wzmacniać kulturę życia, odpowiadającą ludzkiej godności". Zapowiedzieli też zorganizowanie specjalnej sesji Komisji Episkopatu ds. Bioetyki i Wydziału Teologii Moralnej i Etyki na Uniwersytecie we Fryburgu. Jej celem będzie upowszechnienie stanowiska Kościoła wobec daru życia i metod medycznych wspomagających prokreację.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Szwajcarii o ochronie życia ludzkiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.