Biskupi USA: musimy nadal czerpać z mądrości Martina Luthera Kinga
- W upamiętnieniu Kinga ważne jest, aby pamiętać nie tylko o sprawiedliwości, do której dążył, ale także o tym, jak do niej dążył - powiedział przewodniczący amerykańskiego episkopatu i arcybiskup Los Angeles, José Horacio Gómez, w oświadczeniu z okazji obchodzonego wczoraj narodowego Dnia Martina Luthera Kinga.
"Prorocze świadectwo" i godny naśladowania "przykład" działacza na rzecz praw obywatelskich Martina Luthera Kinga (1929-1968) zostały uhonorowane przez Konferencję Biskupów Katolickich USA.
King reprezentował biblijną wizję sprawiedliwości i prawdy
Abp Gómez zaznaczył, że King wielokrotnie reprezentował i podkreślał biblijną wizję sprawiedliwości i prawdy, co znalazło odzwierciedlenie w dokumentach założycielskich Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim jest to "przekonanie, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi i obdarzeni przez Boga świętą godnością i niezaprzeczalnymi prawami do życia, wolności i równości". King podkreślił również zależność tych wartości od siebie nawzajem oraz to, że wszędzie niesprawiedliwość zagraża sprawiedliwości. - Cokolwiek dotyka jednej z nich bezpośrednio, pośrednio dotyka wszystkich - abp Gómez zacytował baptystycznego kaznodzieję.
Czerpać z mądrość Kinga
- Nawet 54 lata po śmierci Kinga, który zmarł w wieku 39 lat, Stany Zjednoczone stoją przed wieloma wyzwaniami - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów USA. Konkretnie, abp Gómez wymienił pandemię, nierówności ekonomiczne, dyskryminację rasową, przemoc oraz problemy związane z imigrantami i uchodźcami. - Stany Zjednoczone są naznaczone polaryzacją i podziałami. Musimy nadal czerpać z mądrość Kinga, szczególnie jego zaangażowania w Błogosławieństwa Jezusa oraz zasady niestosowania przemocy i miłości nieprzyjaciół - podkreślił abp Gómez.
Rzecznik ruchu obrony praw obywatelskich Afroamerykanów
Martin Luther King Jr. zasłynął przede wszystkim z tego, że bez użycia przemocy przeciwstawił się uciskowi i równemu traktowaniu wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, koloru skóry czy wyznania. Jako rzecznik ruchu obrony praw obywatelskich Afroamerykanów w USA odegrał decydującą rolę w desegregacji rasowej kraju. W 1964 r. otrzymał za swoje działania Pokojową Nagrodę Nobla. W dniu 4 kwietnia 1968 r. został zastrzelony w Memphis. Dzień Martina Luthera Kinga Jr, przypada w trzeci poniedziałek stycznia i upamiętnia jego urodziny. Jest to dzień wolny od pracy.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł