"#B>M" - czyli droga do szczęścia dla młodych

(fot. pl.radiovaticana.va/)
KAI / mh

Dwanaście spotkań, na których młodzi zapytają świętych, jak realizować ewangeliczne ubóstwo, to odpowiedź na orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Młodzieży. Projekt "#B>M", czyli "być to więcej niż mieć", to propozycja krakowskiego Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 skierowana do młodzieży w tym roku.

Projekt "#B>M" zakłada dwanaście spotkań ze świętymi. W każdym miesiącu młodzież zgromadzi się w miejscu kultu związanym z jednym z nich. Zaproszony gość będzie tłumaczył, na czym polega ubóstwo danego świętego. Każde z tych spotkań może mieć inny charakter - od nabożeństw po sztuki teatralne i koncerty.

"Jeśli naprawdę pozwolicie, by ujawniły się najgłębsze oczekiwania waszego serca, to zdacie sobie sprawę, że jest w was niegasnące pragnienie szczęścia, a to pozwoli wam zdemaskować i odrzucić wiele 'tanich' ofert, jakie znajdujecie wokół siebie" - napisał papież Franciszek do młodzieży wskazując na bożki: sukcesu, przyjemności, egoistycznego posiadania.

DEON.PL POLECA

"Projekt "#B>M" jest próbą duszpasterskiego przełożenia orędzia papieża Franciszka skierowanego do młodych na XXIX Światowy Dzień Młodzieży, który przypada w Niedzielę Palmową 2014 r." - mówi ks. Albert Wołkiewicz, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży w Krakowie.

Papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Młodzieży napisał m.in. "W świetle przykładu i słów Jezusa dostrzegamy, jak bardzo potrzebujemy nawrócenia, aby nad logiką "posiadania więcej" przeważała logika "bycia bardziej!".

Ks. Wołkiewicz zapytał także swoich uczniów na katechezie, jak rozumieją ubóstwo. W trakcie "burzy mózgów" zwrócili m.in. uwagę na problem konsumpcjonizmu czy napięcia między "być" a "mieć". A właśnie prymat "być" nad "mieć" to obok prymatu osoby nad rzeczą, moralności nad techniką, miłosierdzia nad sprawiedliwością jeden z filarów "cywilizacji miłości", której propagatorem był Jan Paweł II.

"Najbardziej mogą nam pomóc zrozumieć głęboki sens błogosławieństw święci" - napisał papież Franciszek w tegorocznym orędziu do młodych. "Okazało się, że wśród krakowskich świętych jest przynajmniej kilkunastu, którym możemy zadać pytanie o sposób realizowania ewangelicznego ubóstwa. Dodatkowo kalendarz liturgiczny pozwolił nam ten cały poczet świętych ułożyć w całoroczną mozaikę" - mówi ks. Wołkiewicz.

Na pytanie "jak realizować ewangeliczne ubóstwo?" odpowiedzą: bł. Jan Paweł II, św. Stanisław Kazimierczyk, św. Królowa Jadwiga, św. Jan z Dukli, św. Szymon z Lipnicy, św. Jacek, św. Kinga, św. Rafał Kalinowski, św. Siostra Faustyna, św. Jan Kanty, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Brat Albert i św. Maksymilian Maria Kolbe.

Za każde ze spotkań będzie odpowiedzialne jedno lub dwa duszpasterstwa młodzieży. Co miesiąc, oprócz słów o ubóstwie, pojawią się także propozycje konkretnych działań promujących realizowanie ubóstwa, jak np. zbiórka wspierająca wakacyjne wyjazdy dla dzieci, zbiórka ciepłej odzieży dla bezdomnych na czas zimy czy honorowe krwiodawstwo.

Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w spotkaniu zostaną przygotowane wideo-relacje; będzie je można obejrzeć na stronie www.krakow2016.com. Na specjalnej podstronie poświęconej projektowi "#B>M" znajdą się także opracowania dotyczące konkretnego aspektu ubóstwa w życiu danego świętego przygotowane przez ks. Edwarda Stańka, fragmenty papieskich wypowiedzi o bohaterach poszczególnych miesięcy a także konspekty katechezy dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Cykl spotkań zostanie zainaugurowany 13 kwietnia w Sanktuarium bł. Jana Pawła II. O ubóstwie Karola Wojtyły będzie mówił bp Grzegorz Ryś.

Projekt "#B>M" jest próbą duszpasterskiego przełożenia orędzia papieża Franciszka skierowanego do młodych na XXIX Światowy Dzień Młodzieży, który przypada w Niedzielę Palmową 2014 r. Według Ojca Świętego, Światowe Dni Młodzieży zaplanowanie na 2016 r. w Krakowie, które będą obchodzone pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", mają być przygotowane przez dwa inne błogosławieństwa z Kazania na górze. Papież przyjął koncepcję, że w Niedzielę Palmową 2014 r. rozpocznie się pierwszy rok duchowego przygotowania pod hasłem "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" i wyznaczył "ubóstwo" jako temat wiodący na cały rok. W 2015 r. rozpocznie się drugi rok przygotowań pod hasłem "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą".

Te dwa błogosławieństwa mają przygotować młodzież do spotkania światowego w 2016 r., które nie zakończy się z chwilą wylotu papieża z Krakowa do Watykanu - Ojciec Święty dopiero zainicjuje rok rozważań na temat "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"#B>M" - czyli droga do szczęścia dla młodych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.