Boliwia: episkopat o demokracji i edukacji
O zagwarantowanie standardów demokracji, w tym wolności edukacji zaapelowali do elit społeczno-politycznych Boliwii biskupi tego kraju. Na zakończenie obrad plenarnych wydali oni przesłanie, w którym podjęli szereg kwestii związanych z rzeczywistością, w jakiej działa boliwijski Kościół.
Episkopat zwraca uwagę, że Boliwia weszła w etap gruntownych przemian, które niestety mają także ciemną stronę. Należą do nich: rozpad więzi społecznych, wzrost przestępczości, zwłaszcza związanej z handlem narkotykami, oraz ataki na system demokracji. Stanowi to poważne zagrożenie dla samego istnienia państwa, które dodatkowo osłabiane jest przez napięcia polityczne.
Biskupi przypominają też katolicki wkład w rozwój edukacji w Boliwii. Dlatego ich zaniepokojenie budzą próby eliminowania Kościoła z procesów decyzyjnych dotyczących katolickich placówek wychowawczych. Dotyczy to zwłaszcza nauczania religii w szkołach. W obliczu społecznych podziałów i wyzwań boliwijski episkopat apeluje do wiernych o odnowienie w sobie wiary i o stanie się prawdziwymi uczniami i głosicielami Ewangelii, dzięki czemu kraj mógłby odnaleźć drogę porozumienia i pojednania.
Skomentuj artykuł