Boże Miłosierdzie to wielki dar paschalny

(fot. Catholic Church (England and Wales)/flickr.com/CC)
KAI / psd

Boże Miłosierdzie jest wielkim, paschalnym darem, który Kościół otrzymuje od Chrystusa Zmartwychwstałego i ofiarowuje ludzkości trzeciego tysiąclecia - mówił bp Piotr Libera podczas Święta Miłosierdzia Bożego w płockiej katedrze. Obchody święta odbyły się z udziałem sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku oraz pielgrzymów z diecezji i z Polski.

W homilii bp Libera podkreślał, że Zmartwychwstały Pan każdemu człowiekowi powtarza: "przestań się lękać!", "jestem żyjący na wieki wieków". Przekonywał, że cud miłosierdzia "radykalnie odmienił losy ludzkości". W tym cudzie objawia się w pełni miłość Ojca, który dla naszego odkupienia nie wahał się złożyć w ofierze Swego Jednorodzonego Syna.

"W Chrystusie poniżonym i cierpiącym ludzie wierzący i niewierzący mogą podziwiać zdumiewające świadectwo solidarności, która jednoczy Go z naszą ludzką kondycją w sposób przekraczający wszelką wyobrażalną miarę. Niepojęta miłość Boga objawia się i urzeczywistnia jako miłosierdzie w naszym codziennym życiu i przynagla każdego człowieka, aby i on z kolei czerpał miłość miłosierną od Ukrzyżowanego. Czyż bowiem programem życia każdego ochrzczonego i całego Kościoła nie jest właśnie miłowanie Boga i miłowanie bliźniego, a nawet `nieprzyjaciół`, za przykładem Jezusa?" - pytał hierarcha.

Przypominał, że św. siostra Faustyna Kowalska była "świadkiem i apostołką miłosiernej miłości Boga". Orędzie, którego była głosicielką, jest "właściwą i przekonującą odpowiedzią", jakiej Bóg zechciał udzielić na pytania i oczekiwania ludzi obecnej epoki "naznaczonej przez straszliwe tragedie". Hierarcha przekonywał, że poprzez tajemnicę "zranionego serca Jezusa" nieustannie rozlewa się "odradzający strumień miłosiernej miłości Boga".

"`Jezu, ufam Tobie!" - ta modlitwa, ceniona przez wielu czcicieli Miłosierdzia Bożego, trafnie wyraża postawę, z jaką my także pragniemy powierzyć się z ufnością dłoniom Zbawiciela. Wystarczy prosty akt zawierzenia, aby przebić zasłonę mroku i smutku, zwątpienia i rozpaczy. Promienie boskiego miłosierdzia przywracają nadzieję w szczególny sposób tym, którzy czują się przygnieceni ciężarem grzechu, którzy dźwigają krzyż ciężkiej choroby, bądź zmagają z nałogami" - zaznaczał bp Libera.

Na zakończenie Eucharystii ks. Andrzej Pieńdyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przypomniał, że bp Piotr Libera rok temu, 22 lutego, w swoim biskupim herbie umieścił postać Jezusa Miłosiernego i dodał słowa "Jezu ufam Tobie" do już używanego zawołania "Bóg jest Miłością". Wyrażał także wdzięczność wobec wszystkich księży spowiedników, posługujących zarówno w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, jak i katedrze. Przypomniał, że papież Franciszek powiedział, iż "najmocniejszym orędziem Pana jest miłosierdzie".

W uroczystej Eucharystii w katedrze w Święto Miłosierdzia Bożego uczestniczyły m.in. siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, duchowieństwo, a także przybyli pielgrzymi i mieszkańcy Płocka. Wiernym towarzyszyły relikwie św. siostry Faustyny. Zebrana taca zostanie przekazana na cel rozbudowy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku.

Wielu wiernych tego dnia nawiedzało także samo sanktuarium, gdzie można było wziąć udział w Mszach św., adorować Najświętszy Sakrament, modlić się przy obrazie "Jezu, ufam Tobie!" oraz przy relikwiach św. Faustyny.

Obchody Święta Miłosierdzia Bożego w Płocku poprzedziło nocne czuwanie w katedrze w wigilię święta, inicjowane przez Szkołę Nowej Ewangelizacji im. św. Łukasza i parafię katedralną. Czuwanie zakończyło się Mszą św., której przewodniczył biskup płocki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Boże Miłosierdzie to wielki dar paschalny
Komentarze (1)
M
mirosława
7 kwietnia 2013, 18:19
A czy to nie przypadkiem Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego tzw. "Faustynki". O ile się orientuję to właśnie takie zgromadzenie jest w Płocku.