Boże Miłosierdzie to wielki dar paschalny

Boże Miłosierdzie to wielki dar paschalny
(fot. Catholic Church (England and Wales)/flickr.com/CC)
8 lat temu
KAI / psd

Boże Miłosierdzie jest wielkim, paschalnym darem, który Kościół otrzymuje od Chrystusa Zmartwychwstałego i ofiarowuje ludzkości trzeciego tysiąclecia - mówił bp Piotr Libera podczas Święta Miłosierdzia Bożego w płockiej katedrze. Obchody święta odbyły się z udziałem sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku oraz pielgrzymów z diecezji i z Polski.

W homilii bp Libera podkreślał, że Zmartwychwstały Pan każdemu człowiekowi powtarza: "przestań się lękać!", "jestem żyjący na wieki wieków". Przekonywał, że cud miłosierdzia "radykalnie odmienił losy ludzkości". W tym cudzie objawia się w pełni miłość Ojca, który dla naszego odkupienia nie wahał się złożyć w ofierze Swego Jednorodzonego Syna.

"W Chrystusie poniżonym i cierpiącym ludzie wierzący i niewierzący mogą podziwiać zdumiewające świadectwo solidarności, która jednoczy Go z naszą ludzką kondycją w sposób przekraczający wszelką wyobrażalną miarę. Niepojęta miłość Boga objawia się i urzeczywistnia jako miłosierdzie w naszym codziennym życiu i przynagla każdego człowieka, aby i on z kolei czerpał miłość miłosierną od Ukrzyżowanego. Czyż bowiem programem życia każdego ochrzczonego i całego Kościoła nie jest właśnie miłowanie Boga i miłowanie bliźniego, a nawet `nieprzyjaciół`, za przykładem Jezusa?" - pytał hierarcha.

Przypominał, że św. siostra Faustyna Kowalska była "świadkiem i apostołką miłosiernej miłości Boga". Orędzie, którego była głosicielką, jest "właściwą i przekonującą odpowiedzią", jakiej Bóg zechciał udzielić na pytania i oczekiwania ludzi obecnej epoki "naznaczonej przez straszliwe tragedie". Hierarcha przekonywał, że poprzez tajemnicę "zranionego serca Jezusa" nieustannie rozlewa się "odradzający strumień miłosiernej miłości Boga".

"`Jezu, ufam Tobie!" - ta modlitwa, ceniona przez wielu czcicieli Miłosierdzia Bożego, trafnie wyraża postawę, z jaką my także pragniemy powierzyć się z ufnością dłoniom Zbawiciela. Wystarczy prosty akt zawierzenia, aby przebić zasłonę mroku i smutku, zwątpienia i rozpaczy. Promienie boskiego miłosierdzia przywracają nadzieję w szczególny sposób tym, którzy czują się przygnieceni ciężarem grzechu, którzy dźwigają krzyż ciężkiej choroby, bądź zmagają z nałogami" - zaznaczał bp Libera.

Na zakończenie Eucharystii ks. Andrzej Pieńdyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przypomniał, że bp Piotr Libera rok temu, 22 lutego, w swoim biskupim herbie umieścił postać Jezusa Miłosiernego i dodał słowa "Jezu ufam Tobie" do już używanego zawołania "Bóg jest Miłością". Wyrażał także wdzięczność wobec wszystkich księży spowiedników, posługujących zarówno w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, jak i katedrze. Przypomniał, że papież Franciszek powiedział, iż "najmocniejszym orędziem Pana jest miłosierdzie".

W uroczystej Eucharystii w katedrze w Święto Miłosierdzia Bożego uczestniczyły m.in. siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, duchowieństwo, a także przybyli pielgrzymi i mieszkańcy Płocka. Wiernym towarzyszyły relikwie św. siostry Faustyny. Zebrana taca zostanie przekazana na cel rozbudowy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku.

Wielu wiernych tego dnia nawiedzało także samo sanktuarium, gdzie można było wziąć udział w Mszach św., adorować Najświętszy Sakrament, modlić się przy obrazie "Jezu, ufam Tobie!" oraz przy relikwiach św. Faustyny.

Obchody Święta Miłosierdzia Bożego w Płocku poprzedziło nocne czuwanie w katedrze w wigilię święta, inicjowane przez Szkołę Nowej Ewangelizacji im. św. Łukasza i parafię katedralną. Czuwanie zakończyło się Mszą św., której przewodniczył biskup płocki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Boże Miłosierdzie to wielki dar paschalny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.