Bp Bryl: obojętność niszczy nasze społeczności

Bp Bryl: obojętność niszczy nasze społeczności
(fot. Archidiecezja Łódzka)
KAi

"Obojętność niszczy nasze społeczności, a przecież my chrześcijanie mamy być wrażliwi na każdego człowieka" − mówił bp Damian Bryl podczas zakończenia wielkiego odpustu w sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach.

Tegoroczny tygodniowy odpust odbywał się pod hasłem "Ofiarowani Sercu Maryi od 70 lat".

DEON.PL POLECA

Do sanktuarium maryjnego pod Poznaniem przybyły pielgrzymki piesze i rowerowe ze wsi i miasteczek, m.in. z Kórnika, Puszczykowa, Rogalina i z Czapur i z wielu poznańskich parafii oraz pątnicy indywidualni.

W Mszy św. przy ołtarzu polowym, którą poprzedziła modlitwa "Anioł Pański", uczestniczyły rodziny z dziećmi, młodzież, chorzy i niepełnosprawni, siostry i bracia zakonni oraz klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że sanktuarium w Tulcach jest szczególnym miejscem doświadczania prawdy, że Bóg jest blisko nas, gdzie możemy odczuć Jego szczególną obecność i bliskość. "Przyszliśmy tutaj, bo chcemy doświadczyć bliskości Boga i poczuć wspólnotę z innymi pielgrzymami" − zauważył kaznodzieja.

Zaznaczył, że współczesny świat bardzo potrzebuje poczucia bliskości, życzliwości i wrażliwości, a chrześcijanie powinni być apostołami nadziei. Kaznodzieja podkreślił, że wartości te warto zaszczepiać nie tylko w rodzinach, ale i w swoim sąsiedztwie oraz w miejscach pracy i nauki.

"Potrzebujemy nadziei, że Bóg jest blisko, a Maryja czuwa nad nami. Doświadczenie bliskości Boga pobudza i rozpala nasze serca, każe nam iść i zmieniać nasze życie" − przekonywał bp Bryl.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zauważył, że każde spotkanie z Panem Bogiem przemienia ludzkie serca. "Kto jest blisko Pana Boga, nigdy nie wraca do domu taki sam" − stwierdził kaznodzieja.

Licznie zgromadzeni na placu przed ołtarzem polowym pielgrzymi odmówili też Akt ofiarowania Niepokalanemu Sercu Maryi, który został złożony 70 lat temu na Jasnej Górze, w 1946 r.

Poświęcenie Sercu Matki Bożej miało wówczas trzy etapy. W niedzielę po uroczystości Nawiedzenia Maryi Panny (7 lipca) poświęciły się Jej wszystkie parafie w Polsce; następnie, w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej (15 sierpnia), biskupi dokonali tego aktu w swoich diecezjach; a wreszcie, w uroczystość Narodzenia Matki Bożej (8 września), miało miejsce wydarzenie ogólnopolskie na Jasnej Górze. Tego dnia, pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda, z udziałem Episkopatu Polski oraz ponadmilionowej rzeszy pielgrzymów, dokonano aktu oddania Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

W sanktuarium tuleckim umieszczona jest tabliczka upamiętniająca zawierzenie parafii Niepokalanemu Sercu Maryi sprzed 70 lat.

Na zakończenie Mszy św. bp Bryl poświęcił ok. 1000 woreczków z ziarnem siewnym. Pielgrzymi otrzymali też pocztówki z błogosławieństwem papieża Franciszka oraz modlitwą.

W uroczystej Mszy św. ku czci Narodzenia NMP wziął udział Andrzej Sutkowski, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Odczytał on list w imieniu ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela dotyczący potwierdzenia przekazania 7 września 2016 r. aktem notarialnym działki, na której znajduje się cudowne źródełko. Dotychczas działka należała do Poznańskiej Hodowli Roślin. Według ustnych przekazów jest to domniemane miejsce objawień Matki Bożej, która przekazała prośbę o wybudowaniu kościoła w najwyższym miejscu Tulec.

Wielki Odpust Narodzenia NMP w Tulcach zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego i nieszpory o NMP.

Oddalone o kilkanaście kilometrów od Poznania Tulce to jedna z najstarszych parafii w archidiecezji poznańskiej. Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. Wielu pątników pieszo wytyczało sobie szlaki, by docierać do Matki. Wieść o dokonujących się tutaj za wstawiennictwem Maryi cudach niosła się bowiem daleko poza granice parafii. Pierwszej koronacji figury dokonał bp Wojciech Tolibowski w 1662 r.

2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi.

Do tuleckiego sanktuarium najwięcej pielgrzymów przybywa we wrześniu z okazji wielkiego odpustu ku czci Narodzenia NMP. W czerwcu z kolei odbywa się Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Bryl: obojętność niszczy nasze społeczności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.