Bp Fortuniak: czy żyję tak, jak naucza Jezus?

Bp Fortuniak: czy żyję tak, jak naucza Jezus?
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Do postawienia sobie pytania: "Czy żyję tak, jak naucza Jezus?" zachęcił bp Zdzisław Fortuniak członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji poznańskiej. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył dziś Mszy św. dla członków tych stowarzyszeń.

W uroczystość Króla Wszechświata, która jest świętem patronalnym członków Akcji Katolickiej (AK) i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), członkowie tych stowarzyszeń z archidiecezji poznańskiej wzięli wspólnie udział we Mszy św. w poznańskiej katedrze.

W homilii bp Fortuniak zaznaczył, że bycie chrześcijaninem oznacza pozostawanie w relacji do osoby Chrystusa. - Dlatego niedawno zakończony Synod Biskupów podkreślał, że nowa ewangelizacja musi zacząć się od samych ewangelizatorów, czyli od biskupów, księży i świeckich. Każdy z nas musi więc zacząć od siebie i postawić sobie pytanie: «Czy żyję tak, jak naucza Jezus?»- tłumaczył kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

Podczas Eucharystii przyrzeczenie złożyło 21 młodych ludzi, którzy zostali przyjęci do grona członków KSM w archidiecezji poznańskiej. Przyrzekali oni "pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży".

Z kolei jeszcze przed Mszą św. w Muzeum Archidiecezjalnym została otwarta wystawa pt. "KSM wczoraj i dziś" przygotowana z okazji 15-lecia reaktywacji tego towarzyszenia. Na czynnej do 8 grudnia ekspozycji można oglądać m.in. archiwalne i współczesne zdjęcia obrazujące działalność KSM po 1997 r. jak i w pierwszej połowie XX w.

Obchody uroczystości patronalnej odbywające się w Poznaniu zakończą się wieczorem w auli Wydziału Teologicznego UAM, gdzie ks. dr Dariusz Madejczyk, z Referatu ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, wygłosi wykład na temat nowej ewangelizacji i zaangażowania w nią AK i KSM. Ich uczestnicy wezmą także udział w prezentacji grupy ewangelizacyjnej Wspólnota św. Jacka.

Zostaną również wręczone medale "Ad Regnum Dei Augendum", tytuły "Zasłużony dla Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej" oraz legitymacje dla członków dwóch nowych oddziałów parafialnych AK.

Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną uczestniczą w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Prowadzi ona działalność oświatową i wychowawczą, kulturalną i informacyjno-wydawniczą, dobroczynną, sportowo-rekreacyjną oraz gospodarczą. Uczestnictwo w niej ma służyć rozwojowi całej chrześcijańskiej wspólnoty, realizacji duszpasterskich przedsięwzięć i ożywianiu duchem Ewangelii wszystkich dziedzin życia.

Akcja Katolicka w Polsce została utworzona w 1930 r., a po II wojnie światowej zdelegalizowały ją władze komunistyczne. Reaktywowała ją Konferencja Episkopatu Polski dnia 2 maja 1996 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II.

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w archidiecezji poznańskiej został ustanowiony 24 czerwca 1996 r. Obecnie liczy on przeszło 78 oddziałów parafialnych.

Historia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce sięga okresu międzywojennego, kiedy to w 1934 r. zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów II RP Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM). Ich działalność prowadzoną w całym kraju przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu reaktywowano w diecezjach krakowskiej i poznańskiej KSMM, a zamiast KSMŻ utworzono Żywy Różaniec Dziewcząt. Obie organizacje zaprzestały swojej działalności w 1953 r. w związku z represjami, jakich doświadczały od władz komunistycznych.

W archidiecezji poznańskiej KSM reaktywowano po raz kolejny w 1997 r., a obecnie na jej terenie działa 21 oddziałów parafialnych tego stowarzyszenia i 3 koła istniejące przy poznańskich uczelniach wyższych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Fortuniak: czy żyję tak, jak naucza Jezus?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.