Bp Guzdek: pamięć o tragicznych losach Żołnierzy Niezłomnych ma nas skłaniać do refleksji nad życiem

(fot. PAP/Marcin Obara)
KAI / pch

Poranną Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Eucharystii, koncelebrowanej przez kapelanów wojskowych, przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.

Bp Guzdek przypomniał w homilii, że w podziemiach katedry polowej znajduje się muzeum Ordynariatu Polowego, którego część ekspozycji poświęcona jest pamięci ofiar reżimu komunistycznego w Polsce. Odtwarzane są archiwalne nagrania odczytywanych wyroków śmierci wobec kapelanów i duchownych zaangażowanych prześladowanych przez władze. - To jest ciągle czas nieznany, ciągle odkrywamy szczątki mordowanych nocą i wrzucanych do dołów śmierci, ciągle przywracamy nazwiska tym, którzy zostali zamordowani w bestialski sposób - powiedział.

Biskup polowy przywołał fragmenty listów, odtajnionych w sierpniu 1994 r. przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Listy te należały do osób zamordowanych przez UB i nigdy nie dotarły do adresatów, ale przez kilkadziesiąt lat były wszyte w akta prokuratorskie. - Czego się z nich dowiadujemy? Otóż w każdym z tych listów jest odniesienie do Boga. Przez te listy dotykamy dramatu poszczególnych osób. Dowiadujemy się o tym co przeżywali oni, czego doświadczały ich rodziny, a nade wszystko odkrywamy, że byli to ludzie, którzy mieli Boga w sercu - powiedział.

Na koniec bp Guzdek zachęcił, aby pamięć o tragicznych losach Żołnierzy Niezłomnych i udział we Mszy św. skłaniał do refleksji nad naszym życiem. - Prośmy Boga, abyśmy byli ludźmi dobrymi, kierujmy się ewangelicznym prawem miłości Boga i bliźniego - powiedział.

DEON.PL POLECA


Eucharystię z bp. Guzdkiem koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz i rzecznik kurii oraz ks. ppor. Tomasz Serwin, wikariusz katedry polowej.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbędą się liczne uroczystości upamiętniające członków powojennego podziemia niepodległościowego. Inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 r.

Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek: pamięć o tragicznych losach Żołnierzy Niezłomnych ma nas skłaniać do refleksji nad życiem
Komentarze (4)
Agamemnon Agamemnon
3 marca 2018, 00:15
Mieszanie działalności  bandytów grabiących mienie Polaków z działalnością oddziałów partyzanckich walczących zbrojne o niepodległość, przeciwko obu okupantom  to daleko idące nieporozumienie.
1 marca 2018, 11:42
Dla wielu Wyklęci to narodowi bohaterowie, ale dla innych – mordercy ich bliskich. Płonące wioski, egzekucje, grabieże i gwałty. Z ich rąk ginęli także niewinni - Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, ale i Polacy. "Duma z ich dokonań nie może oznaczać, że w imię pięknej patriotycznej legendy będziemy usuwać z historii te epizody, które do niej nie pasują. Nie możemy wymazywać niewygodnych faktów. Historia była, jaka była, my jej nie zmienimy" - przekonuje Piotr Zychowicz. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zolnierze-wykleci-jaka-jest-prawda-o-powojennym-podziemiu-wywiad/h83cjdw Jest to wywiad z autorem książki ,,Skaza na pancerzach" Panem Zychowiczem.
Agamemnon Agamemnon
1 marca 2018, 11:34
Wieczysta chwała Żołnierzom Niezłomnym Wspomnienia mówią znów do Ziemian, Gdy czas nadchodzi Pan powstaje, Wszystko odnawia złotym blaskiem – Spełnionym kwiatem nieba – łaską. Wśród partyzanckich pól – wśród gryki Pośród ziemianek – dębów – sosen, Wychodzi WOLNA – w glorii Nike, Mówi HISTORII mocnym głosem! Co tu wymyślisz mądra głowo, Kiedy w grę wchodzi wielkie męstwo, Trudno wynaleźć jakieś słowo, Które dorówna bohaterstwu!! Jak w jasne twarze – wichry wieją I rzeźbi twarze dłuto lotne, Tak w beznadziei jest nadzieja Jak w tej nadziei czyn samotny. To była tylko zwykła miłość, W otwarte rany mórz przestrzenie W swojej prostocie chleba siłą Żołnierze – Boga zapatrzenie. W ostatniej chwili mgle cierpienia, Jest dom powstały w Słońcu Boga A pod nim tylko krwawa Ziemia Jak od zawsze – NIEROZLICZONA. Daliście nam co najpiękniejsze, Dla was był tylko grób znikomy By wzrosły świętsze – radośniejsze Serca – jak ogień w pełnym domu. Ktoś wyrwał i zdusił testament W zamęcie krwawych czynów i słów Gdy słychać już kroki zbrodniarza Jest obojętność, śmierć i kamień I wspólny grób. Nie minął jeszcze czas pogardy Dlatego trzeba stanąć murem Gdy tussistowscy komunardzi Chcą zdławić Polskę czarnym sznurem. autor: Agamemnon poezja egzystencjalna Agamemnon blog
1 marca 2018, 11:14
Myslę,że problemem polskiej pamięci historycznej jest przedstawianie wszystkiego w barwach albo białych albo czarnych i w ten nurt wpisuje się także historia tzw.Żołnierzy Wyklętych.Komuniści przedstawiali ich jako bandytów i zbrodniarzy a dzisiejszy mainstream jako bohaterów bez skazy spychających w cień nawet żołnierzy AK.Prawda którą tak chętnie wycierają sobie różni gębę jest jednak o wiele bardziej złożona.