Bp Guzdek ustanowił medal bł. ks. Popiełuszki

KAI / slo

W dniach 17-18 października 2011 roku w Warszawie odbędzie się spotkanie byłych alumnów - żołnierzy. Kapłani spotkają się ze swoimi kolegami z jednostek wojskowych, z którymi odbywali służbę wojskową, będą uczestniczyć w konferencji popularno-naukowej oraz celebrować Mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Podczas konferencji odbędzie się uroczystość wręczenia medalu ks. Jerzego Popiełuszki, ustanowionego w październiku br. przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka.

Na awersie medalu umieszczony jest portret bł. ks. Jerzego Popiełuszki z okresu kiedy pełnił służbę wojskową w Bartoszycach w latach 1966-68, jako alumn-żołnierz. Na rewersie znajdują się logo ordynariatu polowego WP: krzyż, stuła z sentencją Bóg-Honor-Ojczyzna, postać Matki Boskiej Częstochowskiej oraz słowa "Zło dobrem zwyciężaj". - Hasło wyryte na medalu: "Zło dobrem zwyciężaj" ukazuje istotę przesłania księdza Jerzego, a zawarte w symbolu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego: słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna", krzyż oraz wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej przedstawiają wartości, za które ks. Jerzy Popiełuszko oddał swoje życie - napisał w dekrecie ustanawiającym odznaczenie bp Józef Guzdek.

DEON.PL POLECA

- Ten medal został ustanowiony przez biskupa polowego WP z myślą o alumnach - żołnierzach, ale nie tylko dla nich, gdyż będą nim odznaczane także osoby duchowne i świeckie, które swoim życiem prezentują postawy podobne do życia ks. Jerzego Popiełuszki, a więc walczą w obronie prawdy i sprawiedliwości - powiedział rzecznik ordynariatu ks. płk Zbigniew Kępa.

Jako pierwsi odznaczeni tym medalem będą kapłani, obecni na spotkaniu byłych alumnów-żołnierzy, organizowanym przez Ordynariat Polowy 17 i 18 października w Warszawie. - Pozostali oni wierni swojemu chrześcijańskiemu i kapłańskiemu powołaniu w trudnych okolicznościach zewnętrznych. W codziennym żołnierskim życiu przestrzegali zasad moralnych i okazywali świadectwo wiary, nadziei i miłości. Przebaczając swoim prześladowcom wypełnili słowa św. Pawła, tak cenione przez księdza Jerzego: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" - napisał w uzasadnieniu przyznania odznaczenia alumnom-żołnierzom bp Guzdek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek ustanowił medal bł. ks. Popiełuszki
Komentarze (2)
K
ks.Jerzy
20 października 2011, 21:13
Słowa bł. Księdza Jerzego „Jeżeli prawda jest dla nas taką wartością, dla której warto cierpieć, warto ponosić ryzyko, to wtedy przezwyciężymy lęk, który jest bezpośrednią przyczyną naszego zniewolenia” (31 października 1982) Słowa bł. Księdza Jerzego „Idea, która potrzebuje broni, by się utrzymać, sama obumiera. Idea, która utrzymuje się tylko przy użyciu przemocy, jest wypaczona. Idea, która jest zdolna do życia, podbija sobą. Za nią spontanicznie idą miliony” (26 grudnia 1982) Słowa bł. Księdza Jerzego „Szatan będzie umacniał swoje królestwo na ziemi i w naszej Ojczyźnie, królestwo zakłamania, nienawiści i zastraszenia, jeżeli my wszyscy nie będziemy na co dzień stawali się coraz silniejsi Bogiem i Jego łaską” (27 lutego 1983) Słowa bł. Księdza Jerzego „Chcemy, by państwo zrozumiało, że może być silne tylko w oparciu o społeczeństwo. A do tego prowadzi droga przez poszanowanie człowieka, jego sumienia i przekonań” (26 czerwca 1983) Słowa bł. Księdza Jerzego „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat” (28 sierpnia 1983)
KP
ks.Jerzy Popiełuszko
20 października 2011, 20:34
Do zmartwychwstania idzie się przez krzyż. Potrzeba nam silnej wiary i nadziei, aby zmartwychwstać. (38M) Dłonie nadziei podaje człowiekowi dopiero Chrystus, ale nie słowem, tylko konkretnym czynem, pozostając zakryty. Ukazuje On, że śmierć może zostać pokonana, ale tylko w Bogu. Zmartwychwstanie Chrystusa jest gwarancją i zalążkiem spotkania w domu Ojca. (110M)  Musimy wyciszyć się i pozwolić Bogu mówić, musimy, choć na krótki czas, odsunąć od siebie zakłócenia z szarej codzienności, aby móc z Bogiem rozmawiać. (94M)  Tak jak każdy z nas, Jezus wyszedł nagi z łona swej Matki i nagi wraca do ziemi. To, co z życia naszego zbieramy, jest znikome w porównaniu z tym, co w życiu posiadamy. Trzeba przez życie przejść bogatym na duszy. Trzeba przez życie przejść tak, aby przed Bogiem nie stanąć z pustymi rękoma, by nie stanąć przed Bogiem z życiem zmarnowanym. (...) Człowiek jest wtedy człowiekiem, gdy nie zapomina, że jest dzieckiem samego Boga i że stoi w kolejce do domu Ojca. I w domu tym nie może znaleźć się z rękoma pustymi. (11C)  Maryja wkroczyła w dzieje naszego narodu od samego początku, od chwili, kiedy naród przyjął chrzest, od chwili, kiedy zaczęła się kształtować Polska jako naród. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że w najtrudniejszych chwilach naszej historii Maryja szła z narodem i zwyciężała. (8C)